Fundacja L., której celem statutowym jest ochrona zwierząt wezwała radę gminy Banie do usunięcia naruszenia prawa poprzez uchylenie uchwały, zawierającej program zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy.
W wezwaniu fundacja wymieniła szereg uchybień uchwały, a mianowicie m.in. brak wskazania gospodarstwa rolnego zapewniającego miejsce dla bezdomnych zwierząt gospodarskich, brak określenia schroniska dla zwierząt w którym gmina zapewni bezdomnym zwierzętom miejsce, brak wskazaniu podmiotu zajmującego się wyłapywaniem bezdomnych zwierząt , a także nie określenie sposobu realizacji obowiązku polegającego na zapewnieniu całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
W związku z tym, iż samorząd nie odpowiedział na wezwanie, fundacja złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Gmina wniosła o jej oddalenie, przede wszystkim z powodu braku interesu prawnego fundacji w zaskarżeniu uchwały. Zdaniem samorządu przedmiot uchwały nie dotyczył bezpośrednio praw i obowiązków fundacji. – Nawet gdy statutowym celem działania organizacji społecznej jest ochrona zwierząt, organizacja taka nie ma szczególnego uprawnienia do zaskarżenia uchwały na podstawie art. 11a ust. 7 ustawy o ochronie zwierząt, mimo że jest uprawniona do opiniowania programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi – przekonywała gmina.
Odnosząc się merytorycznie do zarzutów skargi rada gminy oświadczyła, że uchwała prawa nie naruszała. Gmina tłumaczyła, że zapewnia bezdomnym zwierzętom miejsce domach zastępczych, a w razie ich braku, w hotelach dla zwierząt, z którymi zawrze stosowną umowę.