Jedna z łódzkich wspólnot mieszkaniowych zaskarżyła do sądu administracyjnego zapis uchwały tamtejszej Rady Miejskiej w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.
Paragraf 12 pkt 7 tej uchwały stanowił, iż właściciele nieruchomości nieposiadający miejsca na ustawienie pojemników do zbierania odpadów komunalnych zobowiązani są do zapewniania takiego miejsca na innej nieruchomości w drodze użyczenia, dzierżawy, wykupu lub innej stosownej czynności prawnej.
W opinii wspólnoty rada miejska nałożyła na właścicieli nieruchomości obowiązki, które nie występują w żadnej ustawie. Rada Miejska odpowiedziała, iż uprawnienie do nałożenia obowiązków wskazanych w kwestionowanym przepisie Regulaminu wynikały wprost z art. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który deleguje organ stanowiący gminy do uregulowana wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, obejmujących warunki rozmieszczenia pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym.
Ten argument nie przekonał, jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z 26 marca 2014 r. (sygn. akt II SA/Łd 1158/13) stwierdził nieważność kwestionowanego przez wspólnotę zapisu.
Sąd stwierdził, iż zakwestionowana regulacja nie znajduje oparcia w delegacji ustawowej wynikającej z art. 4 ust 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Przepis ten w pkt. 2 mówi jedynie o warunkach rozmieszczania pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości. – Brak jest natomiast podstaw do nakładania na właścicieli nieruchomości nieposiadających miejsca na ustawienie pojemników do zbierania odpadów komunalnych obowiązku zapewnienia takiego miejsca na innej nieruchomości w drodze użyczenia, dzierżawy, wykupu lub innej stosownej czynności prawnej – uznał WSA.