Rz: Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poseł Marzeny Machałek podało, że na 30 września 2013 r. zadłużonych w parabankach było 16 jednostek samorządu terytorialnego.
Arkadiusz Babczuk:
Warto zwrócić uwagę, że ta informacja dotyczy stanu zadłużenia na określony dzień. Liczba jednostek samorządu terytorialnego korzystających z usług parabanków w ciągu ostatniego dziesięciolecia była zapewne zdecydowanie większa. Z informacji, jakie podała Portalowi Samorządowemu tylko jedna taka instytucja finansowa – Magellan – wynika, że z jej usług skorzystały już 73 jednostki samorządu terytorialnego. Warto też wskazać szacunki dr. Lesława Fijała, skarbnika Krakowa, który ocenia, że takich jednostek może być nawet 300.
Biorąc pod uwagę, że mamy w Polsce ponad 2800 samorządów, nie jest to jakaś porażająca liczba.
Tu jednak nie chodzi wyłącznie o liczbę, ale raczej o to, że jednostki samorządu terytorialnego, których kondycja finansowa pozostawia dużo do życzenia, próbują przetrwać, sięgając po coraz droższe źródła finansowania swojej działalności. Ustawodawca nie stworzył bowiem skutecznych mechanizmów wychodzenia z nadmiernego zadłużenia.