Minister finansów wydał 7 sierpnia 2014 r. obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r. Gminy mogą zdecydować, że na ich terenie będą obowiązywać niższe stawki niż te maksymalne. Uchwały w tej sprawie muszą ogłosić do końca 2014 r., bo w przeciwnym razie mieszkańców będą obowiązywały stawki z 2014 r.
Wzrost stawek spowodowany jest wzrostem inflacji. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych obowiązujące w danym roku podatkowym zmieniają się na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik inflacji) w okresie pierwszego półrocza roku w stosunku do takiego samego okresu roku poprzedniego. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2014 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2013 r. wyniósł 100,4 proc. Dlatego maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2015 r. rosną o 0,4 proc.
Więcej za lokal zapłaci i Kowalski i spółka
W 2015 r. gminy będą mogły więcej zarobić na podatku od nieruchomości. Podwyżka dotyczy zarówno nieruchomości mieszkaniowych, jak i firmowych. Stawki podatku od nieruchomości nie będą jednak mogły przekroczyć rocznie:
- od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,90 zł od 1 m2 powierzchni (w 2014 - 0,89 zł),
- od gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,58 zł od 1 ha powierzchni (4,56 zł),