Pewien mężczyzna domagał się od Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przeprowadzenia badań terenowych, by sprawdzić czy istnieje możliwość wybudowania piwnicy grobowej w miejscu istniejącego już grobu ziemnego oraz wydania pozwolenia na budowę.
Po przeprowadzeniu badań zarząd stwierdził brak możliwości budowy grobu, z uwagi na niezachowanie wymaganego minimalnego wymiaru w szerokości od sąsiednich grobów, który wynosi półtora metra, a powinien wynosić metr osiemdziesiąt przy nawierzchni skróconej. Organ wysłał w tej sprawie niezwłocznie pismo.
Mężczyzna w odpowiedzi wystosował do Samorządowego Kolegium Odwoławczego zażalenie, w którym zarzucił Prezydentowi Miasta, w imieniu którego działa Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych, bezczynność i zwrócił się do SKO o wyznaczenie dodatkowego terminu załatwienia sprawy z jego wniosku oraz o zarządzenie wyjaśnienia przyczyn niezałatwienia jej w terminie.
Jego zdaniem, bezczynność miała polegać na nie wydaniu zezwolenia na budowę grobu murowanego w miejscu istniejącego ziemnego. Zapobiegawczo, wnioskodawca w tym samym piśmie złożył również odwołanie od decyzji w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na budowę grobu murowanego w miejscu istniejącego ziemnego.
SKO postanowiło zwrócić mężczyźnie pismo, które określiło nie więcej, jak mianem podania administracyjnego. Wskazało, że zgodnie z przepisami administracyjnymi, jeżeli podanie wniesiono do organu niewłaściwego, a organu właściwego nie można ustalić na podstawie danych podania, albo gdy z podania wynika, że właściwym w sprawie jest sąd powszechny, organ, do którego podanie wniesiono, zwraca je wnoszącemu. Zwrot podania następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Kolegium stwierdziło swoją niewłaściwość w sprawie i w konsekwencji brak koniecznej przesłanki do podjęcia i prowadzenia postępowania.