Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, przypomina, że jeżeli do publicznego przedszkola prowadzonego przez gminę chodzi dziecko z sąsiedniej gminy, to ta jest zobowiązana pokryć koszty jego wychowania przedszkolnego.
Od 1 września 2014 r. będą jednak obowiązywać zmienione mechanizmy rozliczeń między gminami. Określa je nowy art. 79a ustawy o systemie oświaty.
– Przepis ten precyzuje, że kwoty, jakie gmina musi zapłacić za dziecko chodzące do placówki w sąsiednim samorządzie, są równe wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w gminie prowadzącej to przedszkole. Pomniejszyć je należy o ponoszone przez rodziców opłaty: za zajęcia dodatkowe oraz wyżywienie – dodaje Olszewski.
– Z tym że od kwoty, którą trzeba oddać gminie prowadzącej przedszkole, odjąć należy też dotację, którą ta otrzymuje z budżetu państwa na każdego ucznia – dodaje Bogusław Staszewski, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie.
Zgodnie z ustawą z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty roczna kwota dotacji na ucznia wynosi w 2014 r. 1242 zł, a w 2015 r. wzrasta do 1273 zł.