Ministerstwo Finansów poinformowało o wydaniu interpretacji ogólnej w sprawie opłaty uzdrowiskowej. Nie muszą jej odprowadzać także ci, którzy przebywają na leczeniu w szpitalu uzdrowiskowym.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opłatę uzdrowiskową pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska. Nalicza się ją za każdy dzień pobytu. Szczegóły rozliczania opłaty uzdrowiskowej określa w drodze uchwały rada gminy.
Artykuł 17 ust. 2 ustawy mówi jednak, że opłaty nie pobiera się m.in. od osób przebywających w szpitalach. Czy dotyczy to także pensjonariuszy szpitali uzdrowiskowych?
Niektóre gminy uważały, że nie. Przykładowo, w interpretacji burmistrza Dusznik -Zdroju (nr RF.Fin.310.01.2012) stwierdzono, że pojęcia „szpital" i „szpital uzdrowiskowy" nie są tożsame. Lokalnej opłaty nie muszą uiszczać osoby przebywające w szpitalach będących zakładami lecznictwa zamkniętego, takich jak ogólne czy kliniczne, gdzie świadczone są usługi związane z zagrożeniem zdrowia bądź życia. Ci natomiast, którzy przebywają w obiekcie uzdrowiskowym, powinni ją zapłacić.
Sądy miały jednak inne zdanie, wyrażone np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (sygn. I SA/Sz 3/14).