-Nasza gmina zamierza dofinansować lokalne stowarzyszenie (klub sportowy) piłkarzy ręcznych (m.in. wydatki na trenerów, zakup sprzętu itp.). Problem dotyczy formy finansowania. Czy możemy to zrobić bezpośrednio z budżetu gminy z pominięciem specjalnych trybów finansowaniu sportu? Do zadań własnych gminy należą zadania związane ze sportem, a rada gminy decyduje o kształcie budżetu.
Czytaj także: Wyrok WSA w sprawie rozstrzygania przez samorządy, który sport jest ważniejszy
Rada gminy decyduje o budżecie, podejmuje w tym zakresie stosowną uchwałę budżetową lub dokonuje zmian budżetu w trakcie roku kalendarzowego. Umocowanie do tych czynności wynika z art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, który stanowi, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu. Ponadto, ustawa ta w art. 7 ust. 1 pkt 9 stanowi, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. Z kolei, z art. 211 ust. 1 i art. 212 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych wynika, że budżet jednostki samorządu terytorialnego jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów tej jednostki, przy czym uchwała budżetowa określa łączną kwotę planowanych wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyodrębnieniem wydatków bieżących i majątkowych.
Co jednak istotne, ww. regulacje nie przesądzają o możliwościach i formach przekazywania środków finansowych dla podmiotu zajmującego się sportem na terenie gminy, w tym przypadku stowarzyszenia. Stowarzyszenie na mocy zapisów ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach może uzyskiwać dotacje. Świadczy o tym przepis art. 35, z którego wynika, że stowarzyszenie może otrzymywać dotację według zasad określonych w odrębnych przepisach. Skoro tak, to adekwatnych rozwiązań w zakresie trybu finansowania działalności sportowej należy poszukiwać w przepisach rangi szczególnej. W tym względzie zastosowanie mogą mieć zasadniczo dwa odrębne rozwiązania.
W pierwszej opcji, finansowanie byłoby dopuszczalne na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Zgodnie z jego treścią, klub sportowy, działający na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, niedziałający w celu osiągnięcia zysku, może otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa w art. 27 ust. 2 (określa ona warunki i tryb finansowania zadania własnego w zakresie sportu), z zastosowaniem przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku. Wówczas zgodnie z art. 221 ust. 2 tej ostatniej ustawy, zlecenie zadania i udzielenie dotacji następuje zgodnie z przepisami ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a jeżeli dotyczy ono innych zadań niż określone w tej ustawie – na podstawie stosownej umowy jednostki samorządu terytorialnego z podmiotem.