Reklama
Rozwiń

PKW wnioskuje o zmianę przepisów ws. praw wyborczych bezdomnych

Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła o zmianę przepisów wyborczych regulujących zasady dopisywania do rejestru wyborców osób bezdomnych.

Aktualizacja: 31.05.2016 13:17 Publikacja: 31.05.2016 13:07

PKW wnioskuje o zmianę przepisów ws. praw wyborczych bezdomnych

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, wyborcy nigdzie niezamieszkali, przebywający stale na obszarze gminy, mogą na swój wniosek być wpisani do rejestru wyborców. Tyle tylko, że muszą podać adres stałego zameldowania, co w ich przypadku raczej nie wchodzi w grę. Taki wymóg wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z  27 lipca 2011 r. w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania przez Rzeczpospolitą Polską innym państwom członkowskim Unii Europejskiej danych zawartych w tym rejestrze (Dz. U. Nr 158, poz. 941). Zgodnie z tym aktem wnioskujący o dopisanie się do rejestru wyborca powinien załączyć m.in. „pisemną deklarację zawierającej informacje niezbędne do wpisania do rejestru wyborców". W jej wzorze, stanowiącym załącznik rozporządzenia, wskazano wymóg podania przez wyborcę adresu stałego zamieszkania, włączając w to nazwę ulicy, numer domu oraz mieszkania. Bezdomni skarżyli się rzecznikowi praw obywatelskich, że  w urzędach miast/gmin, na których obszarze stale przebywają, wymagano od nich podania tych właśnie danych, jeśli chcieli wziąć udział w głosowaniu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono