PKW wnioskuje o zmianę przepisów ws. praw wyborczych bezdomnych

Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła o zmianę przepisów wyborczych regulujących zasady dopisywania do rejestru wyborców osób bezdomnych.

Aktualizacja: 31.05.2016 13:17 Publikacja: 31.05.2016 13:07

PKW wnioskuje o zmianę przepisów ws. praw wyborczych bezdomnych

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, wyborcy nigdzie niezamieszkali, przebywający stale na obszarze gminy, mogą na swój wniosek być wpisani do rejestru wyborców. Tyle tylko, że muszą podać adres stałego zameldowania, co w ich przypadku raczej nie wchodzi w grę. Taki wymóg wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z  27 lipca 2011 r. w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania przez Rzeczpospolitą Polską innym państwom członkowskim Unii Europejskiej danych zawartych w tym rejestrze (Dz. U. Nr 158, poz. 941). Zgodnie z tym aktem wnioskujący o dopisanie się do rejestru wyborca powinien załączyć m.in. „pisemną deklarację zawierającej informacje niezbędne do wpisania do rejestru wyborców". W jej wzorze, stanowiącym załącznik rozporządzenia, wskazano wymóg podania przez wyborcę adresu stałego zamieszkania, włączając w to nazwę ulicy, numer domu oraz mieszkania. Bezdomni skarżyli się rzecznikowi praw obywatelskich, że  w urzędach miast/gmin, na których obszarze stale przebywają, wymagano od nich podania tych właśnie danych, jeśli chcieli wziąć udział w głosowaniu.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
W sądzie i w urzędzie
Upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci. Jak zrobić to zgodnie z prawem?
Podatki
Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska