Kiedy kierownik urzędu chce zwolnić urzędnika państwowego – radnego z pracy

Kierownik urzędu chce zwolnić urzędnika państwowego – radnego z pracy. Zwrócił się, więc do rady gminy o wyrażenie zgody na ten krok. Ta jednak zwleka. Czy można przyjąć, że na podstawie art. 89 ustawy o samorządzie gminnym powinna ona zająć stanowisko najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia pracodawcy?

Publikacja: 13.11.2018 07:32

Kiedy kierownik urzędu chce zwolnić urzędnika państwowego – radnego z pracy

Foto: Adobe Stock

Przepisy ustaw samorządowych nie określają wprost terminu, w jakim rada gminy (powiatu, sejmik województwa) powinna podjąć uchwałę w tej sprawie. W orzecznictwie, w którym wciąż nie ma jednolitego poglądu, co do tej kwestii początkowo wyrażany był pogląd, że brak stanowiska rady gminy w ustawowym terminie oznacza wyrażenie zgody. Na przykład w wyroku z 2 lipca 2009 r. (I PK 25/09) Sąd Najwyższy uznał, iż rada gminy winna zająć stanowisko w terminie 30 dni od otrzymania pisma pracodawcy występującego o zgodę, o której mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej usg). Zdaniem SN zastosowanie ma tu, bowiem art. 89 tej ustawy, zgodnie, z którym brak takiego stanowiska rady gminy w terminie 30 dni jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem