Obowiązująca od blisko trzech lat ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) nie spełniła swojej funkcji. Nie zrealizowano żadnego projektu na podstawie jej przepisów. Stało się tak z powodu zawiłych procedur.
Dlatego właśnie rozpoczęto prace nad ożywieniem partnerstwa. Szkoda tylko, że jednocześnie w dwóch ministerstwach – wskazuje Janusz Zieliński, przewodniczący Komisji Legislacyjnej BCC. I chociaż zmiany w projekcie ustawy o PPP idą w dobrym kierunku, w praktyce może być problem z jej stosowaniem.
Największe kontrowersje budzi odwołanie do ustawy o koncesjach na roboty budowlane lub usługi. Trudno będzie bowiem rozgraniczyć, kiedy należy stosować jedną, a kiedy drugą ustawę.
– Rodzi się pytanie, czy tworzenie kolejnej regulacji partner-stwa publiczno-prywatnego jest potrzebne, gdy może wystarczyłaby odpowiednia nowelizacja prawa zamówień publicznych – zastanawia się Janusz Zieliński.
– Im prostsze regulacje i im mniej formalności, tym lepiej dla partnerstwa publiczno-prywatnego – uważa Sebastian Mikosz, ekspert Deloitte.