Szef nie może liczyć, że pracownik korpusu służby cywilnej będzie gotów do wykonywania wszelkich zleconych mu obowiązków niezależnie od ich charakteru. Jeśli podwładny nie godzi się na zmianę rodzaju pracy, musi otrzymać od szefa wypowiedzenie zmieniające.
Odesłanie do kodeksu...
Wzajemnym stosunkiem regulacji zawartych w kodeksie pracy i przepisów odnoszących się do pracowników służby cywilnej zajmował się Sąd Najwyższy. Po analizie przepisów odniósł się do regulacji zawartej w art. 9 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU nr 227, poz. 1505 ze zm.), wskazującej że w sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy kodeksu pracy.
... tylko uzupełniająco
Uznał, że z powodu braku w ustawie o służbie cywilnej przepisów regulujących tryb przeprowadzania zmian warunków pracy osób zatrudnionych w służbie cywilnej bez ich zgody (art. 3 pkt 1 ustawy), zmiany takie muszą być dokonywane z uwzględnieniem regulacji zawartych w kodeksie pracy, w szczególności jego art. 42 k.p. (Wyrok SN z 26 stycznia 2012 r., III PK 47/11).
Podstawowym aktem dla zatrudnionych w służbie cywilnej jest wymieniona na wstępie ustawa. Nie reguluje ona jednak wszystkich aspektów pracy tych osób. Dlatego niekiedy powstaje potrzeba sięgania do przepisów ogólnych, czyli do kodeksu pracy. W ocenie Sądu Najwyższego taka właśnie konieczność zachodzi, gdy pracodawca chce zmienić pracownikowi, bez jego zgody, w sposób istotny warunki pracy.
Ustawa o służbie cywilnej nie reguluje takiej kwestii w odniesieniu do pracowników służby cywilnej. W tym zakresie jej postanowienia odnoszą się tylko do urzędników mianowanych.