Nie zapomnij ogłosić o przetargu

Zamawiający, czyli np. urząd gminy, musi poinformować ?o zamówieniu publicznym w Biuletynie Zamówień Publicznych. ?Bez tego może stracić pieniądze wydane na organizację postępowania, ?będzie też musiał na nowo szukać odpowiedniego wykonawcy.

Publikacja: 21.03.2014 12:11

W przetargu nieograniczonym zamawiający przede wszystkim ma obowiązek zamieścić ogłoszenie o zamówie

W przetargu nieograniczonym zamawiający przede wszystkim ma obowiązek zamieścić ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Wszystkie jednostki samorządu terytorialnego należą do grupy podmiotów, które są zobowiązane do dokonywania różnego rodzaju zakupów, zamawiania usług czy też realizowania inwestycji budowlanych w drodze zamówień publicznych.

W trosce ?o pieniądze

W celu jak najlepszego wydawania publicznych pieniędzy większość takich kontraktów zawieranych jest po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. W trybie tym zamawiająca jednostka samorządowa dokonuje publicznego ogłoszenia o zamówieniu, a oferty na jego realizację mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy, czyli przedsiębiorcy. Powoduje to dużą konkurencję pomiędzy firmami ubiegającymi się o publiczny kontrakt, co w konsekwencji prowadzi do obniżania proponowanych przez nie cen.

Jednostki samorządowe, które chcą podpisać umowę po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, powinny pamiętać o tym, że muszą spełnić określone obowiązki. Ich niedotrzymanie może dużo kosztować gminę, powiat czy województwo. Podmioty te będą musiały pokryć koszty przeprowadzenia postępowania, wadliwe zaś jego przeprowadzenie może powodować nawet nieważność zawartej umowy, a w konsekwencji konieczność ponownego wydania pieniędzy na organizację przetargu.

Gdzie zamieścić

W przetargu nieograniczonym zamawiający przede wszystkim ma obowiązek zamieścić ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej. Ponadto w przypadku gdy wartość zamówienia jest niższa od tzw. progów unijnych (od początku tego roku wynoszą one: 5 mln 186 tys. euro, 207 tys. euro, 414 tys. euro – w zależności od rodzaju zamówienia i rodzaju zamawiającego), zamawiający ma obowiązek zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu także w Biuletynie Zamówień Publicznych. W przypadku, gdy wartość zamówienia jest równa lub wyższa od tych kwot, zamawiający ma obowiązek przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.

Waga publikacji

Publikacja ogłoszenia o prowadzonym przetargu ma bardzo istotne znaczenie dla procedury udzielenia zamówienia publicznego. Konsekwencją braku publikacji ogłoszenia może być przede wszystkim unieważnienie przetargu. Podstawą do podjęcia takiej decyzji jest art. 93 ust. 1 pkt 7 prawa zamówień publicznych. Zgodnie z tym przepisem zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Dodatkową sankcją za taki błąd popełniony przez pracownika zamawiającej jednostki samorządu terytorialnego jest unieważnienie umowy. Zgodnie bowiem z obowiązującym od 20 lutego 2013 r. art. 146 ust. 1 pkt 2 prawa zamówień publicznych umowa podlega unieważnieniu, jeżeli zamawiający nie zamieścił ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych albo nie przekazał ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.

Jednostka samorządowa dokonuje publicznego ogłoszenia o zamówieniu, a oferty na jego realizację mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy

Jak wskazała Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z ?17 czerwca 2013 r. (1307/13), dokonując oceny podstaw unieważnienia postępowania z zastosowaniem przesłanki z art. 93 ust. 1 pkt 7 prawa zamówień publicznych, należy wziąć pod uwagę przesłanki określone w art. 146 prawa zamówień publicznych, do których należy m.in. brak zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w odpowiednim publikatorze. Jak podkreśliła KIO, katalog przesłanek określony w tym przepisie jest zamknięty i nie może być interpretowany rozszerzająco.

Jednostki samorządowe organizujące przetargi nieograniczone powinny pamiętać, że w przypadku gdy ich pracownik popełni błąd polegający na niezamieszczeniu ogłoszenia o przetargu na tablicy ogłoszeń lub na stronie internetowej – wbrew ustawowemu obowiązkowi, nie dojdzie do unieważnienia zawartej z wykonawcą umowy.

Nieistotna wada

Tego rodzaju wada postępowania nie jest bowiem na tyle istotna, iż niemożliwe staje się zawarcie ważnej umowy. Jak wskazała w swoim wyroku z ?7 lutego 2013 r. KIO (154/13), podstawą unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie mogą być jakiekolwiek wady tego postępowania. Konieczne jest wystąpienie związku przyczynowego pomiędzy zaistniałą wadą a niemożnością zawarcia umowy. W dodatku wada ta musi być niemożliwa do usunięcia. Niezamieszczenie ogłoszenia o przetargu na tablicy ogłoszeń lub na stronie internetowej nie należy do tej kategorii, bowiem wada ta nie została wskazana w art. 146 prawa zamówień publicznych. Przepis ten mówi jedynie o niezamieszczeniu ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych albo nieprzekazaniu go Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. ?– Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., ?poz. 907 ze zm.)

Wszystkie jednostki samorządu terytorialnego należą do grupy podmiotów, które są zobowiązane do dokonywania różnego rodzaju zakupów, zamawiania usług czy też realizowania inwestycji budowlanych w drodze zamówień publicznych.

W trosce ?o pieniądze

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego