Powołanie na wyższe stanowisko - czy pracownik dostanie dwie trzynastki

- Pracownik sc został w ubiegłym roku powołany na wyższe stanowisko w służbie cywilnej. Został zastępcą dyrektora departamentu w ministerstwie, w którym był dotychczas zatrudniony. Jak ustalić jego uprawnienia do trzynastej pensji? Czy trzeba mu ją wypłacić z każdego stosunku oddzielnie?

Publikacja: 31.01.2017 01:00

Powołanie na wyższe stanowisko - czy pracownik dostanie dwie trzynastki

Foto: 123RF

Wydaje się, że nie jest to konieczne. Jak wynika z art. 53a ust.5 ustawy o służbie cywilnej powołanie na wyższe stanowisko w sc jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania, w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Osoba już w służbie cywilnej zatrudniona zmienia, zatem swój status. Jej dotychczasowy stosunek pracy, na czas powołania, ulega zawieszeniu (udzielany jest jej urlop bezpłatny). A nawiązywany jest nowy stosunek pracy na podstawie powołania. Jeśli dotychczasowe stanowisko członka korpus sc jak i stanowisko (wyższe), które w wyniku powołania ma objąć znajdują się tym samym urzędzie wydaje się, że mimo istnienia dwóch odrębnych stosunków pracy (przy zachowaniu tożsamości pracodawcy) ustalenie prawa do trzynastej pensji łącznie z obu tych stosunków pracy nie powinno budzić sprzeciwu. Zgodnie, bowiem z art. 2 ust.1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym pracownik nabywa prawo do takiego wynagrodzenia w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama