Nieodpowiedni skład orzekający
Kolejną przesłanką wznowienia postępowania dyscyplinarnego jest wydanie orzeczenia przez komisję dyscyplinarną, której członek lub członkowie podlegali wyłączeniu na podstawie § 13 ust. 2 rozporządzenia >patrz ramka.
Podstawą wznowienia postępowania w takim przypadku będzie, więc wyłącznie udział w orzekaniu o odpowiedzialności dyscyplinarnej urzędnika osoby, która nie powinna w tym uczestniczyć, a nie wpływ tej wady na treść orzeczenia.
Ostatnią z przesłanek umożliwiających wznowienie postępowania dyscyplinarnego jest wyjście na jaw istotnych dla sprawy nowych faktów lub dowodów istniejących w dniu orzekania, nieznanych komisji dyscyplinarnej, która orzeczenie wydała. Przy czym przez istotną dla sprawy okoliczność, należy rozumieć każdą taką, która mogłaby mieć wpływ na sposób zakończenia postępowania dyscyplinarnego. Przy rozważaniu przesłanek wznowienia postępowania chodzi przy tym jedynie o prawdopodobieństwo wydania orzeczenia, co do swej istoty odmiennego od rozstrzygnięcia dotychczasowego. Badanie rzeczywistych przyczyn wznowienia postępowania jest, bowiem możliwe dopiero po wznowieniu postępowania (por. wyrok NSA z 21 grudnia 2006 r. I OSK 527/06).
Nie tylko sam zainteresowany
Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego złożyć może ukarany, jego obrońca lub rzecznik dyscyplinarny, a po śmierci ukaranego - krewny lub powinowaty w linii prostej, małżonek lub rodzeństwo. Mają na to 30 dni od dnia, w którym dowiedziały się o przyczynie uzasadniającej wznowienie.
O wznowieniu postępowania dyscyplinarnego orzeka na posiedzeniu niejawnym komisja dyscyplinarna, która wydała orzeczenie kończące postępowanie. Postanowienie takie doręcza się ukaranemu, jego obrońcy i rzecznikowi dyscyplinarnemu, a jeżeli wniosek o wznowienie postępowania złożyła inna osoba – również tej osobie. Przy czym, zgodnie z § 38 rozporządzenia do postępowania wznowionego stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed komisją I instancji.
Oczywiście komisja może także wniosek o wznowienie postępowania odrzucić. Wówczas osoba wnioskująca w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia komisji I instancji o odmowie wznowienia postępowania może na to postanowienie wnieść zażalenie do komisji II instancji. Na postanowienie tej ostatniej zażalenie jednak już nie przysługuje.