Dziś wchodzi w życie nowa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174248]ustawa o służbie cywilnej (z 21 listopada 2008 r., DzU nr 227, poz. 1505)[/link]. Przewiduje ona powołanie apolitycznego szefa służby cywilnej oraz likwidację Państwowego Zasobu Kadrowego.
Szef służby cywilnej wraz z piętnastoosobową radą będzie czuwał nad prawidłowym funkcjonowaniem korpusu urzędników administracji publicznej. To stanowisko będzie mogła objąć wyłącznie osoba niezwiązana z żadną partią polityczną. W skład rady wejdzie ośmiu apolitycznych fachowców wskazanych przez premiera i siedmiu przedstawicieli klubów parlamentarnych.
Jednoczesna likwidacja Państwowego Zasobu Kadrowego nie oznacza, że osoby powołane w myśl dotychczasowych przepisów na wysokie stanowiska stracą posady. Około 2 tys. dyrektorów generalnych i dyrektorów departamentów zostanie przeniesionych do służby cywilnej w ciągu najbliższych 30 dni. Pozostałe osoby, które zdały egzaminy lub zapisały się do zasobu (takie uprawnienie przysługiwało np. osobom z tytułem naukowym doktora), przez najbliższe dziesięć lat podczas naboru na stanowiska kierownicze nie będą musiały udowadniać swoich kwalifikacji.
Nowela przewiduje także dodatkowe uprawnienia dla pracowników administracji. Urzędnicy służby cywilnej zyskali prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, którego długość (maksymalnie 12 dni) będzie zależała od stażu pracy w administracji publicznej. Prawo do pierwszego dnia dodatkowego urlopu urzędnik nabędzie dopiero po przepracowaniu pięciu lat. Po upływie każdego następnego roku służby dodatkowy urlop będzie wydłużał się o dzień.
[srodtytul]Cudzoziemiec z okienka[/srodtytul]