Reklama
Rozwiń

Dylematy kandydatów

Wojciech Olejniczak jest już oficjalnie kandydatem SLD na prezydenta stolicy. Warszawska Platforma już pracuje nad strategią reelekcji Hanny Gronkiewicz-Waltz. A PiS wciąż zwleka ze wskazaniem swojego reprezentanta

Publikacja: 06.09.2010 03:06

Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent Warszawy (PO)

Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent Warszawy (PO)

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Przygotowania do wyborów samorządowych zaczynają intensywnie pochłaniać polityków i warszawskich radnych. Zbliża się czas konwencji, zjazdów i ostrej kampanii, w której liczyć się będzie w stolicy trzech kandydatów na prezydenta: PO, PiS i SLD.

[srodtytul]SLD już oficjalnie [/srodtytul]

W sobotę zarząd krajowy SLD oficjalnie zaakceptował decyzję, by Wojciech Olejniczak był kandydatem Sojuszu do prezydenckiego fotela.

Ucina to spekulacje o tym, by Olejniczaka od startu odsunąć, bo część polityków uważa, że skompromituje on partię.

On sam kilka tygodni wcześniej zaczął nieformalnie kampanię. Pokazywał się w dzielnicach, w strugach deszczu na ulicy rozdawał wyprawki dla maluchów, mówił m.in. o zapewnieniu bezpłatnego dostępu do Internetu. – Liczę, że wejdę do II tury, a w niej mam nadzieję na zwycięstwo – stwierdza kandydat SLD.

Rywala w postaci innego kandydata lewicy Olejniczak raczej nie będzie miał. Marek Borowski, mimo namów działaczy SdPl, nie zamierza wystartować. Zrezygnował też szef Stronnictwa Demokratycznego i były prezydent stolicy Paweł Piskorski. Sondaże nie dawały mu szans na dobry wynik (wg SMG/KRC z końca sierpnia mógłby liczyć na 1 proc. głosów).

Nie oznacza to jednak, że SD pozostanie bez kandydata. Do startu namawiana jest obecna radna miasta Katarzyna Munio, która na rzecz SD opuściła szeregi PO w ubiegłym roku.

Kandydowanie – podobnie jak cztery lata temu – zapowiedział za to prezes partii Wolność i Praworządność Janusz Korwin-Mikke.

[srodtytul]PO ma lidera[/srodtytul]

Wszystkie dotychczasowe sondaże największe szanse na zwycięstwo dają obecnej prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz.

Według SMG/KRC, kandydatka Platformy mogłaby dostać 41 proc. w I turze. Inne badania opinii z początku sierpnia dawały jej nawet 51 procent. W Platformie trwa opracowywanie strategii, która ma być jej podporządkowana.

W sobotę np. podczas otwarcia centrum handlowego przy ul. Marywilskiej kupcy zadeklarowali, że będą o prezydent Warszawy pamiętać w najbliższych wyborach. Wiceprezydent Andrzej Jakubiak, którego zasługą było znalezienie miejsca na tę halę, stał z boku. Dlaczego? – Bo my już gramy na lidera – skomentował z uśmiechem.

[srodtytul]A PiS zwleka [/srodtytul]

PiS natomiast ciągle nie wskazuje swojego kandydata do prezydenckiego fotela.

Paweł Poncyljusz, niedawno rzecznik kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego, który do tej pory był jednym z „murowanych pretendentów”, podpadł ostatnio prezesowi PiS, bo poparł list Marka Migalskiego krytykującego działania w partii. Lokalni działacze są tym zdezorientowani.

– To niepoważne. Paweł sprawia wrażenie, jakby nie chciał kandydować. Zawsze coś „chlapnie” – irytują się.

– Bardzo poważnie rozważamy Poncyljusza w kontekście warszawskich wyborów – przekonuje mimo wszystko wiceprezes PiS Beata Szydło.

Automatycznie jednak znów pojawiają się spekulacje: „a jeśli nie Poncyljusz, to kto”. Lista nazwisk do tej pory była długa, składała się głównie z posłów: Mariusza Błaszczaka, Elżbiety Jakubiak, Joanny Kluzik-Rostkowskiej. – Ja uważam, że gdyby Joanna Kluzik-Rostkowska wystartowała, wygrałaby z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Ale odmówiła – stwierdza Mariusz Błaszczak, szef warszawskiego PiS i rzecznik klubu w Sejmie.

A sam Błaszczak? – Ja? Ja jestem zadowolony z tej funkcji, którą obecnie pełnię w Sejmie – odpowiada. Zapowiada też, że kandydata PiS poznamy zaraz po ogłoszeniu daty wyborów, najprawdopodobniej pod koniec września. Na razie wiadomo tylko, że muszą się one odbyć do 20 listopada.

[srodtytul]O dobre miejsca dla radnych [/srodtytul]

Do końca września SLD, PiS i PO zamierzają zakończyć tworzenie list osób, które startowałyby do Rady Warszawy, rad dzielnic i sejmiku. W październiku przewidziane są prezentacje kandydatów i programów.

Lewica pracuje nad podstawowymi dwoma problemami: jak w kampanii odróżnić się od Platformy, z którą przez cztery lata Sojusz współrządził Warszawą? I jak nie dać się zmarginalizować przez SdPl. Jeśli SLD i SdPl wystawią oddzielne listy, wynik obu partii może nie wystarczyć na zdobycie mandatów radnych.

Warszawska PO wczoraj ustalała kształt list do dzielnic.

– Reelekcję prezydenta mamy raczej w kieszeni. Trzeba jeszcze zrobić dobry wynik w Radzie Warszawy, by móc bezpiecznie i stabilnie rządzić, czyli uzyskać co najmniej 32 mandaty (w 60-osobowej radzie – przyp. red.) – stwierdza jeden z działaczy PO. Platforma nie wyklucza dalszej współpracy z SLD po wyborach, nawet jeśli uzyska bezwzględną większość w Radzie Warszawy. – Są przecież jeszcze dzielnice, w których też chcielibyśmy zachować władzę, a bez SLD może to być trudne – dodaje radny PO.

PiS ma listy prawie gotowe. Niespodzianek nie ma. Liderami do Rady Warszawy będą obecnie najaktywniejsi radni miasta.

[ramka][srodtytul]Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent Warszawy (PO)[/srodtytul]

Była prezes NBP, wiceprezes EBOiR. Wykładowca na UW. Wiceprezes PO. Przez ostatnie cztery lata rządów w stolicy niemal niezmiennie cieszy się zaufaniem warszawiaków. W 2006 r. przedstawiła program wyborczy dla Warszawy na dwie kadencje.

[srodtytul]Paweł Poncyljusz poseł (PiS)[/srodtytul]

Były radny Śródmieścia, były doradca wojewody, poseł od 2005 r. W sondażu przeprowadzonym na zlecenie PiS osiągnął najlepszy wynik spośród innych typowanych z PiS kandydatów na prezydenta Warszawy. Ale część działaczy obawia się braku lojalności z jego strony.

[srodtytul]Wojciech Olejniczak europoseł (SLD)[/srodtytul]

Były prezes SLD, były minister rolnictwa, były poseł. Od ubiegłego roku – europoseł. Dotychczasowe sondaże nie dają mu szans na zwycięstwo w stolicy (najwyżej 16 proc. poparcia). Nie udało mu się też uzyskać pełnej akceptacji w szeregach własnej partii. [/ramka]

[ramka][b]Czytaj więcej na temat kandydatów w wyborach samorządowych w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/418384,508472.html]Kandydaci do miast[/link][/b][/ramka]

[ramka][b]Czytaj także w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/418384.html]Samorząd » Ustrój i kompetencje » Wybory i referenda » Wybory samorządowe 2010[/link][/b][/ramka]

Przygotowania do wyborów samorządowych zaczynają intensywnie pochłaniać polityków i warszawskich radnych. Zbliża się czas konwencji, zjazdów i ostrej kampanii, w której liczyć się będzie w stolicy trzech kandydatów na prezydenta: PO, PiS i SLD.

[srodtytul]SLD już oficjalnie [/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono