Dostawca maszyn i urządzeń budowlanych nie jest podwykonawcą

Ochroną z Kodeksu cywilnego nie są objęci dostawcy maszyn i urządzeń potrzebnych do wykonania robót budowlanych, jak też umowy zawierane przez wykonawcę z dostawcą materiałów budowlanych.

Publikacja: 26.06.2013 12:23

Dostawca sprzęty budowlanego nie jest podwykonawcą

Dostawca sprzęty budowlanego nie jest podwykonawcą

Foto: www.sxc.hu

Michał Prętnicki, radca prawny z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners

Z uwagi na dyspozycję art. 139 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych przepisy Kodeksu cywilnego do umów w sprawie zamówienia publicznego należy stosować nie odpowiednio lecz wprost. Dotyczy to także art. 647

1

Kodeksu cywilnego.

Oznacza to, iż na podstawie art. 647

1

§ 5 K.c. w przypadku umowy w sprawie zamówienia publicznego zamawiający (np. gmina) oraz wykonawca będą ponosili solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

Wskazany przepis znajdzie zastosowanie niezależnie od brzmienia umowy w sprawie zamówienia publicznego lub innych dokumentów specyfikacji istotnych warunków zamówienia

(SIWZ).

Ewentualne wątpliwości mogą powstać w sytuacji, gdy zamawiający wyłączył dopuszczalność podwykonawstwa w SIWZ (w całości lub w części), co jest dopuszczalne jedynie wyjątkowo z uwagi na specyfikę przedmiotu zamówienia (art. 36 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych). Należy jednak podkreślić, iż odpowiedzialność, o której mowa jest zależna od skutecznego zgłoszenia zamawiającemu podwykonawcy przez wykonawcę (zgody zamawiającego). Zgoda zamawiającego na zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą może być wyrażona w dwojaki sposób – bierny (pasywny) oraz czynny (aktywny).

Jeżeli zamawiający, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy

(art. 647

1

§ 2 komentowanego przepisu) i w takim przypadku będzie odpowiadał solidarnie z wykonawcą.

Zaakcentować przy tym trzeba, że zgodnie z poglądami prezentowanymi w orzecznictwie, dla przyjęcia, iż doszło do zgody zamawiającego (w tym zgody milczącej), niezbędne jest spełnienie wszystkich przesłanek opisanych w § 2 komentowanego przepisu, w tym przedstawienie zamawiającemu umowy z podwykonawcą lub jej projektu oraz odpowiedniej dokumentacji - niezależnie od tego, iż jej całość lub część może znajdować się w posiadaniu zamawiającego (Uchwała Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2006 r., sygn. akt: III CZP 36/06).

Pojęcie podwykonawcy nie jest pojęciem ustawowym, co nie przesądza jednak, iż wszyscy usługobiorcy czy dostawcy, mają status podwykonawców. By kwalifikować dany podmiot jako podwykonawcę musi on wykonywać na zlecenie wykonawcy prace bezpośrednio związane z przedmiotem zamówienia i stanowiące o głównym jego celu. Nie będzie zatem podwykonawstwem świadczenie na rzecz wykonawcy np. dostaw czy usług, które i tak następują niezależnie od wykonywania zamówienia oraz takich, które są z nim związane ale nie mają dla zamówienia szczególnego znaczenia. Każdy przypadek należy rozpatrywać odrębnie.

- notował Michał Cyrankiewicz

Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń