W tegorocznym planie szkoleń centralnych w służbie cywilnej obok przeciwdziałania korupcji i dostępu do informacji publicznej znalazły się kursy z poprawnego redagowania pism urzędowych. Podczas szkolenia będą omawiane rodzaje pism oraz ich forma i styl.
Urzędnicy nauczą się, jak poprawnie, precyzyjnie i komunikatywnie konstruować tekst. Jak bowiem wykazała zeszłoroczna kontrola Rady Języka Polskiego, zatrudnieni w urzędach mają z tym ogromne kłopoty.
Urzędnicy nie umieją, nie chcą albo boją się pisać prostym językiem. Tworzą teksty hermetyczne, szablonowe, trudne w odbiorze, bardzo rzadko zróżnicowane w zależności od adresata, co obniża ich komunikatywność. Językiem urzędowym pisane są nawet informacje o bieżących wydarzeniach.
Jak wykazują badania, trzeba być co najmniej absolwentem wyższej uczelni, by zrozumieć treść tych przekazów. Tymczasem według danych statystycznych tylko co dziesiąty Polak ma wyższe wykształcenie. Przez hermetyczność języka urzędowego nie wszyscy zdołają więc bronić swoich interesów, bo nie rozumieją przesyłanej do nich korespondencji.
Podczas szkolenia zostanie opracowany przewodnik dla urzędników. Będzie zawierał wzory pism i formularzy oraz wskazówki dla tych, którzy nie uczestniczyli w kursie.