Ministerstwo rozważa połączenie skarbówki i ZUS

Resort finansów analizuje wydzielenie administracji podatkowej ze swoich struktur i połączenie jej z częścią ZUS, która odpowiada za pobór składek.

Publikacja: 05.08.2015 07:39

Ministerstwo rozważa połączenie skarbówki i ZUS

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

We wtorek Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej na lata 2016-2020. Jednym z jego założeń jest przygotowanie administracji do organizacyjnego wyodrębnienia ze struktur MF. Nowa organizacja miałaby mieć m.in. własny budżet i autonomię w zatrudnianiu.

– Gdyby to nastąpiło, to pewnie logiczne byłoby połączenie jej z częścią ZUS, która pobiera składki – powiedział minister Mateusz Szczurek na spotkaniu z dziennikarzami.

Według wiceministra Jacka Kapicy najwcześniej za dwa lata można oczekiwać studium wykonalności takiej reformy.

– Koncepcja połączenia dwóch instytucji pobierających należności publicznoprawne wydaje się słuszna, wszystko będzie jednak zależało od szczegółowych rozwiązań – ocenia Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert pracodawców RP. Zaznacza jednak, że ma duże wątpliwości, czy taka reforma w ogóle wejdzie w życie.

Robert Gwiazdowski z Centrum Adama Smitha uważa, że połączenie skarbówki i ZUS to dobra koncepcja, ale nie w wersji proponowanej przez MF, które chce przejąć część ZUS. Proponuje powołanie nowej instytucji, która mogłaby się nazywać np. Agencja Dochodów Państwa, odpowiadającej za ściąganie wszystkich zobowiązań: podatków, ceł i składek ubezpieczeniowych.

– Należy podkreślić, że to ZUS jest lepiej przygotowany do tego typu operacji, m.in. dlatego, że ma sprawny system informatyczny oraz lepiej niż skarbówka załatwia sprawy swoich klientów – mówi.

Jego zdaniem, przy okazji warto by zklikwidować instancyjność administracji podatkowej, czyli podział na urzędy i izby skarbowe, gdyż tylko przedłuża to załatwianie spraw.

Ministerstwo Finansów chce także, by podatki w większym stopniu były płacone dobrowolnie. Z przygotowanego na zlecenie MF raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, iż polska administracja podatkowa zbiera coraz mniej danin, zwłaszcza z VAT i CIT, jest niewydajna, a jej struktura sprzyja rozmywaniu odpowiedzialności.

Dlatego MF zakłada w swojej strategii, że pobór podatków ma być tańszy. Ma to się stać dzięki m.in. upowszechnianiu elektronicznych form kontaktu z podatnikami poprzez rozbudowę portalu podatkowego.

Nowym rozwiązaniem będzie też pomoc asystenów dla początkujących przedsiębiorców. Z kolei ok. 1 tys. największych firm miałby obsługiwać jeden wydzielony urząd skarbowy (dziś jest 16 urzędów obsługujących duże firmy).

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego