Dodatek zadaniowy może być przyznany zarówno pracownikowi służby cywilnej, jak i urzędnikowi tej służby, którym pracodawca zleci czasowe wykonywanie dodatkowych zadań. Powinien być wypłacany przez okres wykonywania tych zadań, ze środków przeznaczonych na wynagrodzenia. Dodatek ten ma więc charakter fakultatywny, o jego przyznaniu i wysokości decyduje wyłącznie pracodawca.
Ważne
Fakultatywny charakter dodatku zadaniowego przesądza o tym, że członek korpusu służby cywilnej nie ma roszczenia o jego przyznanie. Nawet jeśli w wyniku decyzji przełożonego jego obowiązki wzrosną.
Dodatkowe, czyli jakie
Ustawa nie precyzuje, jaki charakter mogą mieć powierzone członkowi korpusu służby cywilnej zadania, również tę kwestię pozostawiając do decyzji pracodawcy. Na ten temat wypowiedział się jednak Departament Służby Cywilnej KPRM (dalej DSC KPRM). Jego zdaniem, aby można było uznać, że zlecone członkowi korpusu SC zadania mają charakter dodatkowy, muszą być one inne niż te wykonywane przez niego stale i przypisane do zajmowanego przez niego stanowiska pracy (określone w zakresie obowiązków, opisie stanowiska pracy). Nie oznacza to jednak, że zawsze muszą to być zadania całkowicie rodzajowo odmienne. Mogą to być również zadania tożsame ze stałymi obowiązkami członka korpusu SC, pod warunkiem że będą dla niego zadaniami dodatkowymi z uwagi na ich czasowo zwiększoną liczbę, np. w związku z zastępowaniem nieobecnego pracownika, realizacją zadań przypisanych do innego, aktualnie nieobsadzonego, stanowiska pracy.
Czy mogą to być zatem zadania dowolne? Raczej nie. Zdaniem DSC KPRM dodatkowe zadania, za które taki dodatek mógłby być przyznany, powinny spełniać przesłankę określoną w art. 2 ustawy o służbie cywilnej, tzn. powinny być to zadania ustalone dla stanowiska o charakterze urzędniczym. Oznacza to, że jeśli pracownikowi służby cywilnej pracodawca chciałby powierzyć np. sprzątanie urzędu lub wykonywanie drobnych prac remontowych, to abstrahując od tego, czy jest to w ogóle możliwe, nie mógłby za taką pracę wynagrodzić go, przyznając mu dodatek zadaniowy.
Czym należy się kierować
Pod koniec 2013 roku, po zbadaniu, jak przyznawany jest dodatek zadaniowy w wybranych instytucjach, szef Służby Cywilnej sformułował zasady, jakimi powinni kierować się dyrektorzy generalni, przyznając zatrudnionym w ich urzędach osobom wspomniane dodatki. Przygotowany przez niego katalog okoliczności uzasadniających przyznanie dodatku zadaniowego (>patrz ramka) ma jednak charakter przykładowy. Oznacza to, że również inne sytuacje mogą w konkretnym przypadku stanowić podstawę jego przyznania.