Roboty budowlane: procedura naprawcza zamiast legalizacyjnej

Prowadzenie robót budowlanych przed stwierdzeniem wygaśnięcia pozwolenia na budowę stanowi podstawę do wszczęcia przez organ nadzoru budowlanego tzw. postępowania naprawczego, a nie postępowania legalizacyjnego.

Publikacja: 28.11.2017 05:00

Roboty budowlane: procedura naprawcza zamiast legalizacyjnej

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 października 2017 r. (II OSK 354/17), w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 17 listopada 2016 r. (II SA/Ke 645/16). Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Inwestor w październiku 2010 r. uzyskał pozwolenie na budowę budynku magazynowego o wymiarach 12,5 m x 8,15 m o konstrukcji szkieletowej i ścianach obudowanych blachą. Budowę budynku ukończono w 2014 r.

W maju 2015 r. kontrolę ww. budynku przeprowadził powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB). W wyniku kontroli organ ustalił, że rozpoczęcie robót budowlanych nastąpiło w listopadzie 2013 r., a zatem po upływie 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. W sprawie ww. budynku PINB wszczął tzw. postępowanie legalizacyjne (art. 48 Prawa budowlanego). Następnie PINB, na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy – Prawo budowlane, postanowieniem z maja 2015 r. wstrzymał roboty budowlane przy ww. budynku magazynowym i nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia do 31 grudnia 2015 r. dokumentacji umożliwiającej legalizację samowoli budowlanej. W lipcu 2015 r. starosta decyzją stwierdził wygaśnięcie pozwolenia na budowę z października 2010 r. z uwagi na nierozpoczęcie robót budowlanych przed upływem 3 lat od dnia, w którym pozwolenie na budowę stało się ostateczne (art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego).

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo