Reklama
Rozwiń

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wysłucha dzisiaj rząd ws. Sądu Najwyższego

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE ma odbyć się w ten piątek wysłuchanie stanowiska Polski w sprawie zabezpieczeń tymczasowych jakie wiceprezes TS wydała w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym.

Aktualizacja: 16.11.2018 05:37 Publikacja: 16.11.2018 05:03

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wysłucha dzisiaj rząd ws. Sądu Najwyższego

Foto: Adobe Stock

TSUE orzekać będzie w składzie 15 sędziów czyli tzw. wielkiej izby, która ma trzy możliwości: może dotychczasowy zakaz (nakaz) utrzymać, może go zmienić np. rozszerzyć lub ograniczyć lub z niego zrezygnować, choć to ostatnie wydaje się najmniej prawdopodobne.

 

Przypomnijmy, że przed miesiącem TSUE, w osobie jego wiceprezes, bez wysłuchania stanowiska Polski nakazał Rzeczpospolitej Polskiej natychmiastowe zawieszenie stosowania kilku przepisów nowej ustawy o SN. Dotyczyły one skrócenia wieku emerytalnego sędziów SN (z 70 do 65 lat) i podjęcie „wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia" by sędziowie ci mogli pełnić funkcje na tym samym stanowisku, jakie przysługiwały im do 3 kwietnia 2018 r., czyli do dnia wejścia w życie ustawy o SN. Wielu z nich już zresztą wróciło do SN i urzęduje.

Wysłuchanie przed trybunał ograniczy się do tych środków tymczasowych, czyli zamrożenia stosowania przepisów ustawy o SN. Tym samym zrealizowany ma być postulat polskiej strony rządowej, aby mógł przedstawić w Luksemburgu swoje argumenty w tej sprawie.

Dodajmy, że obecnie jest procedowana tylko kwestia tymczasowego zakazu, a na finalny werdykt, choć sprawa ma być rozpatrywana w trybie przyspieszonym trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej do końca kwietnia 2019 r. Sytuacja mogłaby się zmienić gdyby doszło do jakiegoś polubownego zakończenia sporu, czyli istotnych ustępstw strony polskiej.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono