Reklama
Rozwiń

Kadrowe i finansowe wsparcie dla e-sądów

Coraz więcej pozwów wpływa do e-sądów. Elektroniczne postępowanie upominawcze jest szybsze i tańsze od tradycyjnego postępowania

Publikacja: 06.09.2010 13:47

Kadrowe i finansowe wsparcie dla e-sądów

Foto: www.sxc.hu

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o kolejnym wzmocnieniu e-sądu. Zarówno kadrowo, jak i finansowo.

Do dzisiaj do e-sądu wpłynęło prawie 330 tysięcy spraw (dokładnie 329 420 spraw).

Bardzo duży wzrost wpływu spraw nastąpił w trakcie wakacji. W ciągu dwóch miesięcy wpłynęło nieco ponad 130 000 spraw, z czego w sierpniu 76 993 sprawy.

Dotychczas w e-sądzie zakończono 226 613 spraw, z czego 217 822 sprawy przez wydanie nakazu zapłaty. Klauzule wykonalności nadano w 138 341 sprawach.

Przedstawione liczby pokazują, że elektroniczne postępowanie upominawcze wprowadzone od 1 stycznia 2010 r. odniosło bardzo duży sukces.

[b]Wpływ spraw do e-sądu jest znacznie większy niż przypuszczano. Przyjmowano bowiem, że w pierwszym roku działalności e-sądu wpłynie do niego około 400 tysięcy spraw.[/b]

[b]Wpływ na popularność e-sądu mają znacznie niższe koszty postępowania. Powodowie przy wniesieniu pozwu – w odróżnieniu od opłat w „tradycyjnym” sądzie - opłacają tylko jedną czwartą opłaty zamiast całej i nie muszą oczekiwać na zwrot przez sąd trzech czwartych opłaty w razie zakończenia sprawy przez wydanie prawomocnego nakazu zapłaty.[/b]

Co więcej powodowie nie muszą wpłacać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, gdyż nie składają w e-sądzie dokumentu pełnomocnictwa, a jedynie powołują się na jego udzielenie.

Znacznie niższe są także koszty przygotowania i wysłania pozwów, ponieważ powodowie nie muszą ponosić opłat pocztowych, nie zużywają papieru i drukarek. [b]Uiszczone w e-sądzie koszty sądowe na dzień 31 sierpnia 2010 r. opiewają na kwotę 15 308 744 zł.[/b]

- Dalsze zwiększenie atrakcyjności e-sądu nastąpi przez skrócenie czasu rozpoznawania spraw mówi minister.

W tym celu – decyzją ministra - od 10 września br. nastąpi wzmocnienie e-sądu przez dalsze delegowanie referendarzy z Ośrodków Migracji Ksiąg Wieczystych, którzy będą pracować zdalnie ze swoich miejsc pracy w systemie teleinformatycznym e- sądu.

Zwiększony wpływ spraw powoduje także zwiększenie wydatków zarówno na bieżącą działalność e-sądu, jak i na zakup dodatkowych stacji komputerowych, drukarek, wysokowydajnego skanera dokumentów.

- W związku z tym budżet e-sądu zostanie zwiększony o około 300.000 zł – mówi minister.

Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje, że do końca 2010 r. do e-sądu wpłynie około pół miliona spraw.

Wpływ spraw do e-sądu jest znacznie większy niż przypuszczano. Przyjmowano, że w pierwszym roku działalności e-sądu wpłynie do niego około 400 tysięcy spraw.

W ubiegłym roku, przed uruchomieniem e-sądu, kiedy sprawy upominawcze rozstrzygały jedynie „tradycyjne” sądy, do wszystkich sądów trafiło 1 milion 200 tysięcy takich spraw.

[ramka] [b]E-sąd[/b]

E-sąd to elektroniczne postępowanie upominawcze, które swoją właściwością obejmuje cały kraj.

XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie - który rozpoznaje pozwy wnoszone elektronicznie - powstał 1 stycznia 2010 r.

Główne cele powstania e-sądu to: uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania, skrócenie czasu wydania nakazu, a przede wszystkim odciążenie sądów rozpatrujących sprawy, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. [/ramka]

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o kolejnym wzmocnieniu e-sądu. Zarówno kadrowo, jak i finansowo.

Do dzisiaj do e-sądu wpłynęło prawie 330 tysięcy spraw (dokładnie 329 420 spraw).

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono