Reklama
Rozwiń

Trybunał przygotowuje swoją reformę

Prezes TK za prześwietlaniem kandydatów. Procedura przed Trybunałem będzie sprawniejsza. Nad projektem pracuje zespół trzech byłych sędziów

Publikacja: 13.01.2011 04:00

Trybunał przygotowuje swoją reformę

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Inicjatywa reformy została uzgodniona z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Zarys ustawy jest już gotowy. Na początku lutego z projektem mają zapoznać się czynni sędziowie TK. Następnie trafi on do prezydenta, by po uwagach prawników mógł przedstawić go Sejmowi. Wszystko po to, by jeszcze w tej kadencji parlamentu został uchwalony.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że kandydaci na sędziów TK powinni być znacznie wcześniej zgłaszani, aby opinia publiczna i prasa mogły ich dokładnie prześwietlić.

– [b]Jestem za tym, żeby było więcej czasu od utworzenia w Sejmie oficjalnej listy kandydatów do momentu głosowania.[/b] Środowiska prawnicze, dziennikarze i organizacje pozarządowe powinny mieć możliwość starannego przyjrzenia się kandydatom. Dotychczasowe orzeczenia, publikacje, apelacje, opinie prawne dla Sejmu czy Senatu powinny być przedmiotem bardzo intensywnego badania – powiedział w rozmowie z „Rz” prezes TK Andrzej Rzepliński.

Prezesowi podoba się zasada, że sędziów TK wybiera Sejm (a kandydatów wskazują parlamentarzyści).

– Tylko w ten sposób każdy sędzia konstytucyjny otrzymuje legitymację demokratyczną i tytuł do sprawowania skutecznie władzy negatywnego ustawodawcy – uzasadnia swój pogląd.

Do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze, kto powinien zgłaszać kandydatów. Zdaniem Andrzeja Rzeplińskiego decyzja powinna należeć do parlamentarzystów. Doświadczenia z wyłanianiem kandydatów do rady IPN i rad nadzorczych publicznego radia i telewizji pokazują bowiem, że zgłaszanie ich przez rady naukowe nie przynosi dobrych rezultatów.

[b]Okazją do zmian ma być nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą przygotowuje zespół trzech sędziów TK w stanie spoczynku.[/b] Powołał go prezes Andrzej Rzepliński.

– To efekt rozmowy z prezydentem, który ma doświadczenia w relacjach z Trybunałem jeszcze z czasu, kiedy był marszałkiem Sejmu. Doszliśmy do wniosku, że Trybunał potrzebuje ustawy dostosowanej do nowych wyzwań. Od czasu, kiedy była ona pisana, spraw w TK jest siedem – osiem razy więcej, a sędziów nie przybędzie – twierdzi Andrzej Rzepliński.

Każdy z sędziów zasiadających w zespole orzekał w innym okresie i świetnie zna Trybunał. Ponieważ są w stanie spoczynku, nikt nie może zarzucić, że przygotowują prawo pod jakieś aktualne potrzeby.

[b] Celem zmian jest także wprowadzenie procedury umożliwiającej lepsze przygotowanie sprawy.[/b] Dzięki temu wyroki będą zapadały szybciej.

W poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” zamieścimy rozmowę z prezesem Andrzejem Rzeplińskim („Gość żółtych stron”).

[b]Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/593104.html]"Wyroki w Trybunale muszą zapadać szybciej"[/link][/b]

[ramka][b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/01/13/trybunal-chce-reformy/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono