Z chwilą powołania na urząd w sądzie cywilnym sędzia mundurowy zostaje zwolniony z zawodowej służby wojskowej – tak stanowi wchodząca jutro (17 czerwca) w życie nowela ustawy o ustroju sądów wojskowych.
Zmiany czekają też wojskowe dyscyplinarki. W wyjątkowych wypadkach (np. w razie wyłączenia się sędziów orzekających) sprawa dyscyplinarna wszczęta przeciwko sędziemu sądu wojskowego będzie mogła trafić do sądu dyscyplinarnego ustanowionego dla sędziów sądów powszechnych.
Powody tej zmiany to niewielka liczba sędziów wojskowych uprawnionych do orzekania w sprawach dyscyplinarnych i duże trudności ze skompletowaniem składów orzekających.
Nowela zmieniła również przepisy o postępowaniu w sprawach dyscyplinarnych sędziów w mundurach. Upodobniła je do dyscyplinarek sędziów cywilnych. Uprawnionym oskarżycielem dla sędziów okręgowych w mundurze przed sądem dyscyplinarnym jest rzecznik dyscyplinarny, a dla sędziów niższej instancji – jego zastępca.
Przewinieniem dyscyplinarnym sędziów w mundurze jest po zmianach naruszenie obowiązków sędziego, w tym oczywista i rażąca obraza przepisów prawa, uchybienie powadze stanowiska, naruszenie dyscypliny wojskowej oraz zasad honoru i godności żołnierskiej.