Kiedy można delegować sędziego

Prezes sądu apelacyjnego może delegować sędziego do orzekania tylko w określonych sprawach w kilku sądach równocześnie

Publikacja: 18.07.2012 08:30

Kiedy można delegować sędziego

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Ważność delegacji sędziego, który zdecydował o tymczasowym aresztowaniu trójki mężczyzn oskarżonych o rozbój, próbował podważyć obrońca jednego z nich. Skierował do Sądu Najwyższego dwa pytania dotyczące art. 77 § 8 prawa o ustroju sądów powszechnych.

Zła obsada

Przepis reguluje kwestie delegacji. Stanowi, że prezes sądu apelacyjnego może delegować sędziego z rejonu, okręgu albo apelacji do pełnienia obowiązków w sądzie równorzędnym lub niższym na obszarze apelacji. Do skutecznej delegacji potrzebna jest zgoda sędziego i kolegium sądu okręgowego właściwego dla siedziby sądu, do którego delegacja ma nastąpić. Ma trwać nieprzerwanie, nie dłużej jednak niż sześć miesięcy w ciągu roku.

Obrońca podnosił, że sąd I instancji, który podejmował decyzje w sprawie jego klienta, był nienależycie obsadzony. Domagał się uchylenia zaskarżonego postanowienia i ponownego rozpatrzenia sprawy. Adwokat kwestionował skuteczność delegacji sędzi delegowanej do orzekania w trzech sądach równorzędnych w tym samym czasie, ale tylko w soboty, niedziele i dni wolne od pracy. Jego zdaniem delegować można sędziego do jednego (równorzędnego) sądu i tylko na nieprzerwany okres.

Jak ustalił SO w K., do którego sprawa trafiła, sędzia faktycznie była delegowana do trzech różnych sądów rejonowych na czas od 1 maja do 31 października 2012 r. W każdym z sądów miała się zająć rozpatrywaniem wniosków o areszty; rozstrzyganiem zażaleń na zatrzymanie; rozstrzyganiem spraw o wykroczenia i przestępstwa w trybie przyspieszonym. Miała orzekać w soboty, niedziele i święta, a także w miarę potrzeby w dniach kolejnych w celu kontynuowania tych spraw. Na czas Euro 2012 – czerwiec i lipiec – delegację rozszerzono na orzekanie w dni powszednie.

Trudniej, ale w zgodzie z prawem

SO, który problem miał rozstrzygnąć, nabrał wątpliwości, czy delegacja jest ważna. Poprosił więc o pomoc SN. Ten zdecydował, że co prawda równoczesne delegowanie sędziego do więcej niż jednego sądu równorzędnego lub niższego może utrudnić wykonywanie obowiązków, ale nie łamie przepisu o delegacjach.

SN przesądził, kiedy delegacja jest ważna i skuteczna: udziela jej uprawniony organ; dotyczy indywidualnie wskazanego sędziego; sędzia i kolegium odpowiedniego sądu godzą się na nią; precyzyjnie określono czas jej trwania i sąd (lub sądy), do którego następuje.

Do uchwały podjętej wczoraj sędzia SN Wiesław Kozielewicz zgłosił zdanie odrębne. Twierdzi, że sędzia sądu rejonowego, którego delegowano do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie równorzędnym, może w tej delegacji wykonywać obowiązki orzecznicze wyłącznie w sądzie, do którego go delegowano. Nie jest dopuszczalne delegowanie sędziego do więcej niż jednego sądu.

SN nie wypowiedział się w kwestii nieprzerwanego okresu delegacji.

Sygnatura akt: I KZP 13/12

Opinia

Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu

Nie wyobrażam sobie należytego zarządzania sądami bez uprawnienia do delegowania sędziów. Fakt, że przyznano takie prawo prezesom sądów apelacyjnych, bardzo ułatwia i przyspiesza właściwą reakcję prezesa na trudną sytuację w sądzie – nagłą chorobę sędziego, przedłużony urlop czy nagłe pojawienie się większej liczby wniosków o areszt tymczasowy. Gdyby prawo do delegowania przyznano ministrowi sprawiedliwości, trwałoby to dużo dłużej. Poza tym czasem wystarczy, że delegacja po prostu jest, nie musi być nawet realizowana. Tak np. podczas Euro 2012 w Poznaniu delegowaliśmy ok. dziesięciu sędziów. Tylko kilka delegacji zostało zrealizowanych.

Ważność delegacji sędziego, który zdecydował o tymczasowym aresztowaniu trójki mężczyzn oskarżonych o rozbój, próbował podważyć obrońca jednego z nich. Skierował do Sądu Najwyższego dwa pytania dotyczące art. 77 § 8 prawa o ustroju sądów powszechnych.

Zła obsada

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo