W związku z rozpoczęciem po raz kolejny w Ministerstwie Sprawiedliwości prac nad modelem drogi zawodowej prawników dążących do urzędu sędziego, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" przypomina, że kilkakrotnie już prezentowało swoje stanowisko w tym względzie. W szczególności miało to miejsce przed wprowadzeniem obecnego systemu, tj. zniesieniem aplikacji sądowej i utworzeniem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Iustitia przypomina, iż konsekwentnie twierdziła, że wprowadzony wówczas system jest niewłaściwy. - Obecna sytuacja wymiaru sprawiedliwości i trudności z właściwym naborem kandydatów do służby sędziowskiej, dostrzegane i opisywane szeroko zwłaszcza przez Krajową Radę Sądownictwa, dowodzi słuszności naszego ówczesnego stanowiska i faktu, że ignorowanie zdania środowiska sędziowskiego nieuchronnie prowadzi do pogorszenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - podkreśla Stowarzyszenie.
W obecnej sytuacji - zdaniem Iustitii - podstawową zasadą musi się stać pozyskiwanie kandydatów do urzędu sędziego spośród przedstawicieli wszystkich innych zawodów prawniczych. - Tylko w ten sposób będzie zrealizowana zasada "zawód sędziego koroną zawodów prawniczych". Obecnie jest ona nieprawdziwym sloganem, w wyniku konsekwentnego ustalania przez władze polityczne takich warunków służby sędziowskiej, które zniechęcają przedstawicieli samodzielnych zawodów prawniczych do kandydowania na urząd sędziego. Warunki te muszą ulec takiej zmianie, aby podjęcie służby sędziowskiej było awansem zawodowym dla każdego prawnika - apeluje Stowarzyszenie.
- Osoby podejmujące służbę sędziowską powinny co do zasady rozpoczynać ją od służby w sądzie rejonowym. Przy pracach nad nową ustawą ustrojową należy rozważyć zniesienie podziału na sędziowskie stanowiska służbowe i wprowadzenie jednego stanowiska sędziego sądu powszechnego, na które osoba powoływana będzie przez Prezydenta RP. Prawo awansowania sędziów do sądów wyższego rzędu należałoby przekazać Krajowej Radzie Sądownictwa - uważa Iustitia.
Dodaje przy tym, że należy znieść obecny model szkolenia oparty na Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Prawidłowego pełnienia służby sędziowskiej, wymagającej odpowiedniego doświadczenia życiowego, nie można nikogo nauczyć w szkole. Obecny model szkolenia dopuszcza patologiczną sytuację, gdy za stołem sędziowskim zasiada osoba, która nigdy wcześniej nie była na sali rozpraw.