Senacka komisja przeciwna powrotowi 79 sądów

Ministerstwo Sprawiedliwości przekonało senatorów do reformy sądownictwa.

Publikacja: 05.06.2013 09:28

Reforma Jarosława Gowina wisi na włosku. Zwykle przewidywalni senatorowie, co chwilę zmieniają zdani

Reforma Jarosława Gowina wisi na włosku. Zwykle przewidywalni senatorowie, co chwilę zmieniają zdanie.

Foto: Fotorzepa, pn Piotr Nowak

Reforma Jarosława Gowina wisi na włosku. Zwykle przewidywalni senatorowie, co chwilę zmieniają zdanie. W rezultacie nie ma pewności, czy ją poprą, czy wstrzymają.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji po raz drugi głosowała wczoraj nad wnioskiem o odrzucenie uchwalonej w maju przez Sejm ustawy o okręgach sądowych.

Pierwsze głosowanie wygrali przeciwnicy reformy Gowina. W związku z tym komisja postanowiła zebrać poprawki zgłoszone przez senatorów i debatować nad nimi we wtorek. Wczoraj jednak zanim do dyskusji o poprawkach doszło, padł wniosek o odrzucenie ustawy. Przewodniczący poddał go pod głosowanie. Tym razem zwolennicy likwidacji sądów wygrali głosowanie pięć do trzech. Tym samym komisja zarekomenduje głosowanie za odrzuceniem ustawy. Głosowanie odbędzie się dziś lub najpóźniej jutro.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji reformy na mapie sądownictwa bronił Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości. Nie tylko przedstawił negatywne stanowisko rządu wobec obywatelskiej ustawy, ale przekonywał też, że do sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości konieczne jest pozostawienie ministrowi sprawiedliwości możliwości szybkiego reagowania na zmiany w sądownictwie.

Jest też zdania, że skoro to np. Krajowa Rada Sądownictwa ma mieć wpływ na likwidację i tworzenie nowych sądów, to minister sprawiedliwości powinien przestać być jedynym odpowiedzialnym za efektywne działanie wymiaru sprawiedliwości. Przypomniał też, że Trybunał Konstytucyjny w marcu uznał za zgodną z konstytucją możliwość tworzenia i znoszenia sądów drogą rozporządzenia ministra.

– Orzeczenie TK dla naszej sprawy jest drugorzędne – odpowiedział mu senator Michał Seweryński, przewodniczący komisji. I wyjaśnił, że Trybunał wypowiedział się wprawdzie, iż można tworzyć sądy rozporządzeniem, ale nie zakazał tworzenia ich ustawą.

Zgłoszona jako projekt obywatelski ustawa o okręgach sądowych najwięcej zwolenników znalazła wśród posłów PSL. Ma ona przywrócić stan sprzed reformy Gowina oraz udaremnić możliwość tworzenia i znoszenia sądów rozporządzeniem ministra. Ustawa wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Jarosław Gowin, który podpisał rozporządzenie o reorganizacji 79 najmniejszych sądów rejonowych, twierdzi że prezydent ustawy nie podpisze.

etap legislacyjny trafi do Senatu

Reforma Jarosława Gowina wisi na włosku. Zwykle przewidywalni senatorowie, co chwilę zmieniają zdanie. W rezultacie nie ma pewności, czy ją poprą, czy wstrzymają.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji po raz drugi głosowała wczoraj nad wnioskiem o odrzucenie uchwalonej w maju przez Sejm ustawy o okręgach sądowych.

Pozostało jeszcze 85% artykułu
Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Niedopuszczalne nadużywanie wyłączenia sędziego
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Prawo karne
Prokuratura ujawniła przyczynę śmierci Barbary Skrzypek
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sędzia od lat nie pisze uzasadnień wyroków. Resort Bodnara reaguje
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń