Niższe wymagania na konkurs dla asystenta sędziego. Czeka 400 etatów

Ponad 400 etatów asystentów sędziów czeka na obsadzenie. Konkursowe wymagania dla kandydatów będą niższe.

Publikacja: 09.08.2013 09:14

Obecnie w sądach pracuje około 3 tys. asystentów, a w prokuraturze – ok. 1,5 tys. Zainteresowanie za

Obecnie w sądach pracuje około 3 tys. asystentów, a w prokuraturze – ok. 1,5 tys. Zainteresowanie zawodem cały czas spada ze względu na stosunkowo niewysokie wynagrodzenie.

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie konkursu na stanowisko asystenta sędziego. Jest to wynik obowiązującej od 7 lipca nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych. Wprowadza ona wiele zmian w funkcjonowaniu asystentów w sądzie i prokuraturze (więcej w „Rz" z 8 lipca, w artykule „Asystent teraz już bez aplikacji"). Zniosła ona m.in. warunek ukończenia aplikacji ogólnej przy naborze na stanowisko asystenta.

Obecnie wystarczy dyplom wyższych studiów prawniczych i roczny staż asystencki, organizowany przez prezesa sądu apelacyjnego.

Konkurs będzie składał się z trzech etapów. W pierwszym zostaną zweryfikowane wymagania formalne kandydatów. Ci, którzy je spełnią, przystąpią do egzaminu złożonego z testu zawierającego 36 pytań oraz pracy pisemnej. Sprawdzi on wiedzę z prawa cywilnego i karnego. Nie będzie natomiast wymagana znajomość orzecznictwa.

Praca pisemna ma dodatkowo weryfikować umiejętność stosowania przepisów i argumentacji prawniczej. Etap trzeci to rozmowa kwalifikacyjna, podczas której weryfikowane będą predyspozycje do wykonywania zawodu. Do zatrudnienia będzie zakwalifikowana osoba z najwyższą liczbą punktów po trzech etapach.

Obecnie w sądach pracuje około 3 tys. asystentów, a w prokuraturze – ok. 1,5 tys. Zainteresowanie zawodem cały czas spada ze względu na stosunkowo niewysokie wynagrodzenie. Z drugiej strony szanse na objęcie stanowiska sędziego także są ograniczone. Z tych powodów m.in. obniżono wymagania stawiane kandydatom. Co roku zwalnia się ok. 300 etatów asystentów sędziów. Pod koniec marca było 406 wakatów (bez Sądu Najwyższego).

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem