Uchwała Sądu Najwyższego z 17 lipca 2013 r., dotycząca zasad przenoszenia sędziów w ramach tzw. reformy ministra Jarosława Gowina wzbudziła oczywiste zainteresowanie wśród sędziów na terenie całego kraju.
Jednakże stanowisko resortu sprawiedliwości, negujące wagę tego orzeczenia, spowodowało przyjęcie krytycznych uchwał przez 18 oddziałów "Iustitii": w Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Poznaniu, Przemyślu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.
- Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec sprzecznych z prawem działań urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy nakłaniają sędziów, nie mogących wykonywać władzy jurysdykcyjnej, do orzekania, wbrew stanowisku Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 46/13) - czytamy w podjętych uchwałach.
- W demokratycznym państwie prawa nie może mieć miejsca taka ingerencja władzy wykonawczej w niezawisłość sędziów i niezależność sądów. Podejmowanie przez tych sędziów czynności orzeczniczych stanowiłoby oczywiste naruszenie podstawowych dla porządku prawnego państwa i demokracji zasad, jakimi są ustrój wymiaru sprawiedliwości oraz prawo do sądu. Orzekanie przez sędziów wbrew prawu byłoby szkodliwe dla obywateli, których dotkną skutki nieważnych postępowań. Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości, rozesłane do prezesów sądów apelacyjnych, wskazujące na brak podstaw do odstępowania od orzekania przez sędziów pozbawionych władzy jurysdykcyjnej, uderza w fundamenty państwa prawa i stanowi próbę zastraszenia sędziów. Powstrzymanie się od orzekania przez sędziów jest wyrazem ich odpowiedzialności. Poszukiwanie rozwiązań tej krytycznej sytuacji musi respektować zasady państwa prawa, w tym zasadę niedziałania prawa wstecz. Nie zgadzamy się na próby przerzucenia przez Ministerstwo Sprawiedliwości na barki sędziów skutków nieudolności i lekceważenia prawa przez Ministra Sprawiedliwości - podkreślają sędziowie ww oddziałów.
Ich zdaniem krytyka Sądu Najwyższego, którego autorytet i pozycja ustrojowa są gwarancjami przestrzegania prawa w Polsce jest całkowicie nieuprawniona.