Podczas prac legislacyjnych nad rządowym projektem zmian ustawy o sądach powszechnych (druk nr 2680), na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej w dniu 21 października 2014 r., została wprowadzona poprawka zakładająca likwidację instytucji zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do siedziby sądu w przypadku sędziów sądów rejonowych mieszkających poza siedzibą sądu, przy pozostawieniu tego uprawnienia sędziom sądów okręgowych i apelacyjnych.
Powyższą nowelizację art. 95 § 3 u.s.p. negatywnie zaopiniowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia".
Jego zdaniem, proponowana zmiana prowadzi do pozbawienia sędziów sądów rejonowych uprawnienia do zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do siedziby sądu, przy pozostawieniu tego uprawnienia sędziom sądów okręgowych i apelacyjnych.
- W naszej ocenie takie rozwiązanie legislacyjne w sposób nieuzasadniony dyskryminuje jedną grupę sędziów. Jest to notabene kolejny przejaw osłabiania pozycji sędziów sądów rejonowych, gdyż w tym samym projekcie ustawy proponuje się zmniejszenie ich roli w organach samorządu sędziowskiego. Warto zaznaczyć, że sędziowie sądów rejonowych stanowią najliczniejszą grupę sędziów, która rozpoznaje około 90% wszystkich wpływających do sądów spraw - podkreśliła Iustitia.
I dodała, że nie sposób zgodzić się z twierdzeniem podsekretarza stanu Wojciecha Hajduka, jakoby sędziowie, wybierając zamieszkanie poza siedzibą sądu, godzili się na dojeżdżanie do pracy bez zapewnienia zwrotu kosztów dojazdu. Przeciwnie, sędziowie, decydując się na objęcie stanowiska poza swoim miejscem zamieszkania, przyjmowali dotychczas założenie, że będą otrzymywać zwrot kosztów przejazdu. W wielu przypadkach pozbawienie zwrotu kosztów przejazdu czyniłoby taką decyzję nieopłacalną pod względem ekonomicznym. Odebranie uprawnienia do zwrotu kosztów przejazdu naruszy stabilność ekonomiczną pełnienia urzędu sędziego.