Reklama
Rozwiń

Asystenci sędziów negatywnie o projekcie wynagrodzeń w sądach w 2016 roku

Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustalenie wysokości dolnych stawek wynagrodzeń zasadniczych pracowników sądów na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę jest zbyt niska – uważają asystenci sędziów.

Aktualizacja: 27.09.2015 16:22 Publikacja: 27.09.2015 15:48

Asystenci sędziów negatywnie o projekcie wynagrodzeń w sądach w 2016 roku

Foto: 123RF

Reprezentujące to środowisko Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów negatywnie zaopiniowało projekt zmian wynagrodzeń pracowników sądów, jaki miałby wejść od nowego roku.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 17 września 2015 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego.

W opublikowanej dzisiaj opinii (w ramach konsultacji społecznych) Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów (w skrócie OSAS) stwierdza, iż projekt ten nie odpowiada potrzebom pracowników sądów, gdyż proponowana w nim wysokość dolnych stawek wynagrodzeń zasadniczych na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2016 roku będzie wynosić 1850,00 złotych, jest zbyt niska.

Asystenci sędziów postulują, aby poziom minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w każdym przypadku (czyli zarówno na stanowiskach samodzielnych, wspomagających, stażystów i pomocniczych, obsługi technicznej i gospodarczej) podnieść o kwotę 500 zł złotych. - Chodzi więc o podwyżkę z 1800,00 złotych do 2300,00 złotych w przypadku stanowisk samodzielnych oraz z 1600,00 złotych do 2100,00 złotych w przypadku pozostałych stanowisk – czytamy w opinii.

OSAS zaznacza, iż nie kwestionuje zasadności zapewnienia specjalistom wynagrodzenia odpowiadającego stawkom dostępnym na rynku, jednak wątpliwości stowarzyszenia budzi sposób osiągnięcia tego celu zaproponowany w opiniowanym projekcie rozporządzenia. – Powinno się to bowiem odbywać poprzez ustalenie na tych stanowiskach na odpowiednim poziomie dolnych, a nie górnych stawek wynagrodzeń zasadniczych – wskazują w piśmie asystenci sędziów.

Ich zdaniem, podniesienie górnych stawek wynagrodzeń zasadniczych w proponowanej wysokości nie wydaje się zasadne, ponieważ sprzyjać to będzie „dalszej, nieuzasadnionej dysproporcji wynagrodzeń zasadniczych pracowników zatrudnionych na tym samym stanowisku i wykonujących tę samą pracę". – Powyższe może utrudnić, a nawet całkowicie wstrzymać, deklarowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako już rozpoczęty proces likwidacji dysproporcji płacowych osób zatrudnionych na identycznych stanowiskach i wykonujących taką samą pracę – kończy OSAS.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono