Reprezentujące to środowisko Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów negatywnie zaopiniowało projekt zmian wynagrodzeń pracowników sądów, jaki miałby wejść od nowego roku.
Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 17 września 2015 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego.
W opublikowanej dzisiaj opinii (w ramach konsultacji społecznych) Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów (w skrócie OSAS) stwierdza, iż projekt ten nie odpowiada potrzebom pracowników sądów, gdyż proponowana w nim wysokość dolnych stawek wynagrodzeń zasadniczych na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2016 roku będzie wynosić 1850,00 złotych, jest zbyt niska.
Asystenci sędziów postulują, aby poziom minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w każdym przypadku (czyli zarówno na stanowiskach samodzielnych, wspomagających, stażystów i pomocniczych, obsługi technicznej i gospodarczej) podnieść o kwotę 500 zł złotych. - Chodzi więc o podwyżkę z 1800,00 złotych do 2300,00 złotych w przypadku stanowisk samodzielnych oraz z 1600,00 złotych do 2100,00 złotych w przypadku pozostałych stanowisk – czytamy w opinii.
OSAS zaznacza, iż nie kwestionuje zasadności zapewnienia specjalistom wynagrodzenia odpowiadającego stawkom dostępnym na rynku, jednak wątpliwości stowarzyszenia budzi sposób osiągnięcia tego celu zaproponowany w opiniowanym projekcie rozporządzenia. – Powinno się to bowiem odbywać poprzez ustalenie na tych stanowiskach na odpowiednim poziomie dolnych, a nie górnych stawek wynagrodzeń zasadniczych – wskazują w piśmie asystenci sędziów.