Sędzia Zaradkiewicz pisze do Bodnara i zrzeka się funkcji dyrektora KSSiP

W opublikowanym w mediach społecznościowych piśmie sędzia SN Kamil Zaradkiewicz zrzekł się funkcji Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Wyjaśnił, że to wyraz protestu wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i jego współpracowników.

Publikacja: 19.01.2024 07:32

Adam Bodnar i Kamil Zaradkiewicz

Adam Bodnar i Kamil Zaradkiewicz

Foto: tv.rp.pl/Jerzy Dudek

W piśmie sędzia Kamil Zaradkiewicz stwierdził, iż nie widzi możliwości współpracy z Adamem Bodnarem jako osobą, która „prezentuje od początku swojego urzędowania postawę konfrontacyjną wobec niezawisłych i niezaangażowanych w spory polityczne sędziów oraz organów sądownictwa, w tym Krajowej Rady Sądownictwa”.

„Z najwyższym oburzeniem przyjmuję Pańską aprobatę dla ignorowania ostatecznych i prawomocnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego, którego mam zaszczyt być sędzią” - dodaje.

Zdaniem Zaradkiewicza formułowane przez Bodnara i jego współpracowników opinie „przyczyniają się do destrukcji wizerunku władz Rzeczypospolitej i utrwalania fałszywego obrazu rzekomego chaosu prawnego”.

W piśmie odniósł się też do odwołania z delegacji do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury sędziów. „Wobec realizowanych przez kierownictwo ministerstwa działań polegających na niemającej podstawy prawnej i bezprecedensowej ingerencji w stosunku służbowe sędziów delegowanych do pracy w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury realnie zagrożona stała się gwarantowana ustawowo autonomia Szkoły w zakresie decyzji kadrowych jej kierownictwa”.

Zaradkiewicz wyraził nadzieję, że jego rezygnacja, będąca wyrazem protestu przeciwko dotychczasowym działaniom Bodnara, „stanie się dla Pana oraz pańskich współpracowników źródłem refleksji i podjęcia koniecznych działań w celu naprawy sytuacji Szkoły oraz uzdrowienia jej działalności dla dobra kształcących się w niej aplikantów sędziowskich i prokuratorskich”.

Kim jest Kamil Zaradkiewicz

Przypomnijmy, iż Zaradkiewicza na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie powołał w listopadzie ubiegło roku ówczesny minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, podczas burzliwych obrad Krajowej Rady Sądownictwa, kandydatura Zaradkiewicza została pozytywnie zaopiniowana przez 13 z 25 członków Rady. Krytykowali ją posłowie zasiadający w KRS z ramienia nowego Sejmu.

Kamil Zaradkiewicz jest doktorem habilitowanym prawa, od 2018 r. zasiada w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Wcześniej był dyrektorem zespołu orzecznictwa i studiów w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, oraz dyrektorem Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Człowiek Ziobry nowym szefem szkoły kształcącej sędziów i prokuratorów
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego