Minister Sprawiedliwości powołał nowych członków Krajowej Rady Prokuratorów

Minister Sprawiedliwości powołał nowych członków - prokuratorów Krajowej Rady Prokuratorów działającej przy Prokuratorze Generalnym - są to prokuratorzy Iwona Pałka, Ewa Wrzosek, Małgorzata Szeroczyńska, Cezary Maj i Robert Wypych.

Publikacja: 16.12.2023 11:34

Ewa Wrzosek

Ewa Wrzosek

Foto: TV.rp.pl

Naczelnym zadaniem Krajowej Rady Prokuratorów jest stanie na straży niezależności prokuratorów. KRP opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących prokuratury, szczególnie w sprawie stanu i rozwoju kadry prokuratorskiej, kierunków szkolenia prokuratorów oraz asesorów prokuratury. Rada opiniuje także wnioski o dalszą pracę prokuratorów po ukończeniu przez nich 65. roku życia oraz uchwala zbiór zasad etyki zawodowej prokuratorów oraz czuwa nad ich przestrzeganiem. 

Rada składa się z:

- Prokuratora Krajowego;

- 4 przedstawicieli wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Krajowej, w tym co najmniej jednego wykonującego czynności w Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji oraz jednego wykonującego czynności w Departamencie do Spraw Wojskowych;

- przedstawiciela wybranego przez zebranie prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej;

- przedstawicieli wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych - po jednym z każdej prokuratury regionalnej;

- 5 prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego, w tym co najmniej jednego w stanie spoczynku.

To właśnie tych przedstawicieli powołał Adam Bodnar. To również Minister Sprawiedliwości pełni funkcję przewodniczącego KRP jako Prokurator Generalny. 

Powołani prokuratorzy do członkowie lub osoby związane ze Stowarzyszeniem Prokuratorów „Lex super omnia”. Statutowymi celami stowarzyszenia jest przede wszystkich wsparcie działań podejmowanych dla urzeczywistniania zasad demokratycznego państwa prawnego, ale także ochrona autorytetu zawodu prokuratora czy prowadzenie działań zapewniającym prokuratorom niezależność oraz autonomię w podejmowaniu decyzji. 

Z grona powołanych prokuratorów najbardziej znana opinii publicznej jest prokurator Ewa Wrzosek. To ona padła ofiarą użycia programu szpiegowskiego Pegasus. To również Ewa Wrzosek wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez przedsięwzięcie działań mających na celu przeprowadzenie prezydenckich wyborów kopertowych w kwietniu 2020 r., w czasie stanu epidemii COVID-19. Śledztwo zostało umorzone, a dzień później Prokurator Krajowy polecił wszcząć wobec Wrzosek postępowanie dyscyplinarne z powodu "oczywistego i rażącego naruszenia przepisów prawa".

Czytaj więcej

Sąd zdecydował ws. inwigilacji Pegasusem prokurator Ewy Wrzosek

Prokurator Iwona Palka znajdująca się obecnie w stanie spoczynku, w przeszłości pełniła funkcję szefowej prokuratury apelacyjnej w Katowicach. Wobec kobiety było prowadzone postępowanie dyscyplinarne za wypowiedź o awansie jednej z asesorek prokuratorskich - Od razu przeskoczyła trzy szczeble kariery. To patologia, powiedziała mediom ówczesna szefowa PA w Katowicach, do której trafiła ów asesor. 

Prokurator Małgorzata Szeroczyńska również jest związana z „Lex super omnia”. W jej przypadku postępowanie dyscyplinarne było prowadzone za felieton o zmianach koniecznych do przeprowadzenia w prokuraturze. Na co dzień pracuje w Prokuraturze Rejonowej w Żyrardowie. 

Prokurator Cezary Maj zajmuje stanowisko w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie, jak poprzedni powołani jest członkiem Stowarzyszenia „Lex super omnia”. Powołany został także prokurator Robert Wypych z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. W jego przypadku dyscyplinarka była prowadzona za wypowiedzi dotyczące pandemii Covid-19 — wskazywał na chaos, a nawet brak procedur dla prokuratorów dotyczących bezpieczeństwa pracy w czasie pandemii. 

Czytaj więcej

Kolejna decyzja ministra Bodnara. Chodzi o neosędziów i hierarchię aktów prawnych
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek