Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny

Sąd Najwyższy wydał bardzo dobre orzeczenie, oddające rzeczywisty stan prawny. Do ułaskawienia może dojść tylko po prawomocnym wyroku. Wypowiedź Mateusza Morawieckiego o "sędziokracji" jest karygodna - uważa prof. Andrzej Zoll, były prezes TK.

Publikacja: 07.06.2023 17:04

Prof. Andrzej Zoll

Prof. Andrzej Zoll

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Wtorkowy wyrok Sądu Najwyższego, który pominął orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA, wywołał wiele gorących opinii. A pan jak go ocenia?

Moim zdaniem jest to bardzo dobre orzeczenie SN, oddające rzeczywisty stan prawny. Każda sprawa w sądzie, która została rozpoczęta, musi znaleźć w nim zakończenie. Zgodnie z konstytucją to do sądów i trybunałów należy wymiar sprawiedliwości. Ale w kwestii trybunałów tu jest mowa w innym kontekście. Dlatego, że kompetencje TK określone w artykule 190 i 189 konstytucji nie dotyczą wymiaru sprawiedliwości. W tej konkretnej sprawie Trybunał rozstrzygnął spór kompetencyjny, którego nie było. To rozstrzygnięcie jest absolutnie niezgodne z konstytucją. Po pierwsze TK wypowiedział się w ogóle nie na temat. A po drugie - nie rozstrzygnął wniosku, który został złożony.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?