Trybunał Konstytucyjny zebrał się w pełnym składzie ws. Duda vs Sąd Najwyższy

W piątek Trybunał Konstytucyjny w 11-osobowym składzie rozpoczął badanie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym w sprawie prawa łaski.

Publikacja: 02.06.2023 12:19

Trybunał Konstytucyjny podczas rozprawy w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem N

Trybunał Konstytucyjny podczas rozprawy w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym dotyczącego prawa łaski

Foto: rp.pl

Czytaj więcej

Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym

Przypomnijmy, iż rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym miała odbyć się w środę, ale została przełożona na piątek. 

Z powodu tzw. buntu sześciu sędziów TK, którzy uznają, że kadencja Julii Przyłębskiej skończyła się w grudniu ubr., od kilku miesięcy TK nie mógł się zebrać w pełnym składzie 11 z 15 jego sędziów.

W sprawie dotyczącej sporu kompetencyjnego udział postanowili wziąć dwaj sędziowie "buntownicy" Zbigniew Jędrzejewski i Bogdan Święczkowski. - Nasz udział w rozpoznaniu sprawy w żaden sposób nie zmienia naszego stanowiska zawartego w piśmie 6 sędziów Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 stycznia 2023 r, iż nie pełni już Pani funkcji Prezesa Trybunału wobec upływu 6-letniej kadencji - napisali w piśmie do Julii Przyłębskiej z dnia 31 maja br.

Sędziowie wskazali, że ich udział rozprawie o sygn. akt: Kpt 1/17, tj. w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym dotyczącego prawa łaski, podyktowany jest "dbaniem o konstytucyjny podział władz i bezpieczeństwo demokratycznego ustroju Rzeczypospolitej".

Czytaj więcej

Sędziowie do Przyłębskiej: nasza obecność na rozprawie nie zmienia stanowiska

Sprawa ma związek z nieprawomocnym wyrokiem jaki zapadł wobec Mariusza Kamińskiego i innych osób z byłego kierownictwa CBA.

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w pierwszej instancji Kamińskiego (obecnie minister spraw wewnętrznych i administracji) i Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie wiceministra SWiA) na 3 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA.

Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, w listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych. W marcu 2016 r. SO uchylił wyrok SR i wobec aktu łaski prezydenta prawomocnie umorzył sprawę.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, bo od orzeczenia SO o umorzeniu kasacje złożyli oskarżyciele posiłkowi.

Po skierowaniu sprawy do TK, SN zawiesił swoje postępowanie. Ostatnio, po sześciu latach, zdecydował jednak o podjęciu tego postępowania kasacyjnego z urzędu. I wyznaczył termin rozprawy kasacyjnej w sprawie osób z b. kierownictwa CBA na 6 czerwca br.

Czytaj więcej

Rozprawy w TK odwołane. Media: "Przyłębska była mocno wkurzona"

Czytaj więcej

Prawo łaski czeka na Trybunał Konstytucyjny. Sprawa robi się gorąca

Przypomnijmy, iż rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym miała odbyć się w środę, ale została przełożona na piątek. 

Z powodu tzw. buntu sześciu sędziów TK, którzy uznają, że kadencja Julii Przyłębskiej skończyła się w grudniu ubr., od kilku miesięcy TK nie mógł się zebrać w pełnym składzie 11 z 15 jego sędziów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?