Trybunał Konstytucyjny zebrał się w pełnym składzie ws. Duda vs Sąd Najwyższy

W piątek Trybunał Konstytucyjny w 11-osobowym składzie rozpoczął badanie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym w sprawie prawa łaski.

Publikacja: 02.06.2023 12:19

Trybunał Konstytucyjny podczas rozprawy w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem N

Trybunał Konstytucyjny podczas rozprawy w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym dotyczącego prawa łaski

Foto: rp.pl

Czytaj więcej

Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym

Przypomnijmy, iż rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym miała odbyć się w środę, ale została przełożona na piątek. 

Z powodu tzw. buntu sześciu sędziów TK, którzy uznają, że kadencja Julii Przyłębskiej skończyła się w grudniu ubr., od kilku miesięcy TK nie mógł się zebrać w pełnym składzie 11 z 15 jego sędziów.

W sprawie dotyczącej sporu kompetencyjnego udział postanowili wziąć dwaj sędziowie "buntownicy" Zbigniew Jędrzejewski i Bogdan Święczkowski. - Nasz udział w rozpoznaniu sprawy w żaden sposób nie zmienia naszego stanowiska zawartego w piśmie 6 sędziów Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 stycznia 2023 r, iż nie pełni już Pani funkcji Prezesa Trybunału wobec upływu 6-letniej kadencji - napisali w piśmie do Julii Przyłębskiej z dnia 31 maja br.

Sędziowie wskazali, że ich udział rozprawie o sygn. akt: Kpt 1/17, tj. w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym dotyczącego prawa łaski, podyktowany jest "dbaniem o konstytucyjny podział władz i bezpieczeństwo demokratycznego ustroju Rzeczypospolitej".

Czytaj więcej

Sędziowie do Przyłębskiej: nasza obecność na rozprawie nie zmienia stanowiska

Sprawa ma związek z nieprawomocnym wyrokiem jaki zapadł wobec Mariusza Kamińskiego i innych osób z byłego kierownictwa CBA.

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w pierwszej instancji Kamińskiego (obecnie minister spraw wewnętrznych i administracji) i Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie wiceministra SWiA) na 3 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA.

Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, w listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych. W marcu 2016 r. SO uchylił wyrok SR i wobec aktu łaski prezydenta prawomocnie umorzył sprawę.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, bo od orzeczenia SO o umorzeniu kasacje złożyli oskarżyciele posiłkowi.

Po skierowaniu sprawy do TK, SN zawiesił swoje postępowanie. Ostatnio, po sześciu latach, zdecydował jednak o podjęciu tego postępowania kasacyjnego z urzędu. I wyznaczył termin rozprawy kasacyjnej w sprawie osób z b. kierownictwa CBA na 6 czerwca br.

Czytaj więcej

Rozprawy w TK odwołane. Media: "Przyłębska była mocno wkurzona"

Czytaj więcej

Prawo łaski czeka na Trybunał Konstytucyjny. Sprawa robi się gorąca

Przypomnijmy, iż rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym miała odbyć się w środę, ale została przełożona na piątek. 

Z powodu tzw. buntu sześciu sędziów TK, którzy uznają, że kadencja Julii Przyłębskiej skończyła się w grudniu ubr., od kilku miesięcy TK nie mógł się zebrać w pełnym składzie 11 z 15 jego sędziów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Edukacja i wychowanie
Medycyna u Rydzyka z zaświadczeniem od proboszcza. Resort Czarnka: to legalne
Prawo dla Ciebie
Od 1 października zaczyna obowiązywać Konwencja Stambulska
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Zamieszanie w sprawach frankowych przez brak uchwały SN