Polska znów zaskarżyła do Sądu UE kary dzienne za Izbę Dyscyplinarną

23 marca do Sądu UE wpłynęła kolejna skarga Polski o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej z 13 stycznia 2023 r. o potrącaniu dziennych kar pieniężnych za zignorowanie orzeczenia TSUE o zamrożeniu Izby Dyscyplinarnej. Tym razem chodzi o kary w wysokości 1 miliona euro dziennie potrącone za okres od 30 sierpnia do 28 października 2022 r.

Publikacja: 28.03.2023 12:46

Polska znów zaskarżyła do Sądu UE kary dzienne za Izbę Dyscyplinarną

Foto: Bloomberg

Informację na ten temat przekazały służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE.  Skarga Polski została zarejestrowana pod sygnaturą T-156/23.

W skardze Polska domaga się unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej z 13 stycznia 2023 r. dotyczącej potrącenia należności z tytułu dziennych kar pieniężnych zasądzonych postanowieniem Wiceprezesa Trybunału z 27 października 2021 r. (C-204/21 R, Komisja przeciwko Polsce, zob. także komunikat prasowy nr 192/21) za okres od 30 sierpnia do 28 października 2022 r. Na podstawie tego postanowienia  Polska, z uwagi na to, że zignorowała orzeczenie TSUE i nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 miliona euro dziennie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama