Jak informuje OKO.press,  14 marca Zebranie członków warszawskiego oddziału stowarzyszenia podjęło w tej sprawie uchwały. W przypadku trzech osób członkowie byli jednomyślni i głosowali "za" ich wykluczeniem, w przypadku czwartej osoby był jeden głos wstrzymujący się.

Zgodnie z uzasadnieniem uchwał, powodem wykluczenia  jest udzielenie poparcia kandydatom do nielegalnej neo-KRS pierwszej i drugiej kadencji, co narusza paragraf 5 punkt 1 statutu Stowarzyszenia, który mówi m.in. o umacnianiu niezależności i niezawisłości sędziów.

- Dla Iustitii niezależność sądów jest wartością, bronimy jej. Nie jest to pusty frazes. Jeśli ktoś w 2022 popierał kandydatów do neo-KRS, gdy już było wiadomo jak ten organ działa, to znaczy, że akceptuje takie polityczne ciało zwalczające niezależnych sędziów - powiedział dla OKO.press wiceprezes warszawskiej Iustitii sędzia Piotr Gąciarek.

Usunięci sędziowie to:

Michał Bukiewicz - były prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi Południe. Niebawem Bukiewicz ma dostać nominację na prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, w którym jest już neo-sędzią. Bukiewicz był jednym z trzech obrońców w procesie dyscyplinarnym Łukasza Piebiaka, zanim ten został zastępcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Podpisał też listę poparcia dla Piebiaka do neo-KRS oraz listy dla Rafała Puchalskiego i Dariusza Drajewicza. Zrobił to, gdy kandydowali na I, jak i na II kadencję.

Dorota Szarek -  neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Pracowała na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości w okresie rządów PiS. Była zastępcą dyrektora departamentu kadr i organizacji sądów powszechnych i wojskowych. W 2018 roku podpisała listę poparcia do neo-KRS dla Jędrzeja Kondka, a w 2022 roku dla Łukasza Piebiaka.

Marcin Czerwiński - były już wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Jest neo-sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie. Podpisał listę poparcia dla Stanisława Zduna.

Marcin Niedźwiecki - sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Podpisał listę poparcia dla Stanisława Zduna.

Czytaj więcej

Kolejni sędziowie wykluczeni z Iustitii za poparcie do nowej KRS

OKO.press przypomina, że stołeczna "Iustitia" to kolejny oddział tego stowarzyszenia, który wyklucza sędziów za poparcie list do neo-KRS. W połowie lutego 2023 roku na taki sam krok zdecydował się oddział Iustitii w Krakowie. Za poparcie kandydatów do neo-KRS wykluczono wtedy ze stowarzyszenia 6 osób - prezesów sądów z nominacji resortu Ziobry i neo-sędziów. Wśród nich był Dariusz Pawłyszcze - były szef  Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a od niedawna jest tzw. neo-sędzia SN (prywatnie partner szefowej neo-KRS Dagmary Pawełczyk-Woickiej).

W marcu 2022 r. uchwały o wykluczeniach za podpisy pod listami poparcia do neo-KRS podejmowały oddziały "Iustitii" w Poznaniu, Szczecinie i Katowicach.

We wrześniu 2017 r.  za pomaganie Ziobrze w „reformach” ograniczających niezależność sądów ze Stowarzyszenia został usunięty ówczesny wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. W czerwcu 2018 r. członkostwo stracił obecny prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek KRS Maciej Nawacki.