Trybunał nie orzeka. Na rozstrzygnięcie czekają sprawy warte miliardy złotych

Nie wiadomo, kiedy zbierze się pełny skład z prezesem TK. Są sprawy czekające na to dziewięć lat.

Publikacja: 10.03.2023 03:00

Trybunał nie orzeka. Na rozstrzygnięcie czekają sprawy warte miliardy złotych

Foto: PAP

Nie tylko głośny wniosek prezydenta ws. ustawy o Sądzie Najwyższym to sprawa, którą Trybunał Konstytucyjny powinien się zająć w pełnym składzie na czele z prezesem TK. Tego typu spraw, a w niektórych wartość sporu opiewa na miliardy złotych, jest więcej. I czekają na wyrok od lat.

Pytanie tylko, czy rzeczywiście mają szansę zostać rozpatrzone w pełnym składzie TK, któremu przewodniczy prezes Trybunału. Od końca 2022 r. sześciu członków TK kwestionuje prezesurę Julii Przyłębskiej, wskazując, że jej kadencja dobiegła końca i trzeba wybrać nowego prezesa. Ta szóstka zbojkotowała naradę nad wnioskiem prezydenta ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Bez nich pełnego składu nie ma.

Czytaj więcej

Obywatele czekają na wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Niektórzy od 2014 roku

Mimo że do końca zeszłego roku tego sporu jeszcze nie było, TK niemrawo zajmował się niektórymi „pełnoskładowymi” sprawami. Najgłośniejsza z nich to pytanie prawne czterech sądów o służebność przesyłu, czyli pieniądze dla właścicieli gruntów, przez które przebiegają linie energetyczne. To m.in. o tym z prezes Przyłębską miał w styczniu 2019 r. rozmawiać minister Michał Dworczyk. „Omówiłem z panią prezes trzy tematy [...] Służebność gruntów dot. przesyłu na razie odroczone (Muszyński) (kilkanaście mld)” – czytamy w mailu do premiera Morawieckiego, publikowanym przez portal Poufna Rozmowa. Wyroku TK do dziś nie ma, a dotyczy tysięcy spraw w sądach. Wiceprezes TK Mariusz Muszyński nie jest jej sprawozdawcą, dziś należy do kontestujących prezesurę Przyłębskiej. Sprawozdawcą jest Krystyna Pawłowicz.

Także ona ma przygotować projekt wyroku w dwóch pełnoskładowych sprawach podatkowych, wniesionych w 2014 i 2016 r. przez rzeczników praw obywatelskich – Irenę Lipowicz i Adama Bodnara. Jedna dotyczy konstytucyjności praktyki fiskusa, który omija terminy przedawnienia, wszczynając postępowania karnoskarbowe.

Czytaj więcej

Pat w Trybunale trwa: narada była, ale bez pełnego składu

Inną sprawę, którą powinien rozpatrzyć pełny skład TK, wniósł w 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski. Dotyczy ustawy o leczeniu niepłodności, a konkretnie zasad pobierania komórek rozrodczych od anonimowego dawcy. Nawet prokurator generalny uznał, że część jej przepisów jest niekonstytucyjna. A wyroku wciąż nie ma.

Jednak w niektórych pełnoskładowych sprawach TK działa zaskakująco szybko. W czwartek ogłoszono, że Julia Przyłębska nakazała powrót na wokandę sporu kompetencyjnego prezydenta RP i Sądu Najwyższego w sprawie ułaskawienia b. szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Termin wyznaczono dzień po informacji z SN, że nie poczeka na werdykt Trybunału. TK w pełnym składzie ma się zająć sprawą błyskawicznie, bo już 26 kwietnia. Nie wiadomo jednak, czy uda się taki skład zebrać.

Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny może zablokować proces ministrów PiS
Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy