Prokuratura krajowa odmówiła w grudniu 2021 roku wszczęcia śledztwa z tytułu zawiadomienia przez adw. Michała Romanowskiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień przez fukcjonariusza poprzez niedopuszczenie sędziego Igora Tulei do pracy.
Zawiadomienie dotyczyło prezesów warszawskiego Sądu Okręgowgo oraz rzeczników dyscyplinarnych Przemysława Radzika o Piotra Schaba.
Czytaj więcej
Adwokat reprezentujący interesy sędziego Igora Tulei skierował do prezes Sądu Okręgowego Joanny Przanowskiej-Tomaszek kolejne, siódme wezwanie w sprawie przywrócenia do orzekania sędziego.
Sędzia Ewa Dubij w ustnym uzasadnieniu postanowienia wskazała iż należy przeprowadzić postępowanie przygotowawcze w celu zbadania możliwości popełnienia wskazanego przestępstwa, przesłuchać sędziego Schaba oraz Radzika. Ich zachowanie może stanowić naruszenie postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 lipca 2021 roku, które nakazywało natychmiastowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Czytaj więcej
Sędzia Igor Tuleya powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesów Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba oraz Przemysława Radzika oraz prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joannę Przanowską-Tomaszek. W ocenie sędziego prezesi przekroczyli przyznane im uprawnienia.
Mecenas sędziego Michał Romanowski podkreślił wagę tej decyzji - Sąd w Białymstoku uznał, że jest to samodzielna podstawa, aby przywrócić sędziego Igora Tuleyę do orzekania. To oznacza, że każdy zawieszony sędzia nie musi wytaczać spraw przed sądami polskimi, ale może wprost powołać się na postanowienie TSUE.