1 grudnia odbędzie się w Polsce spotkanie eksperckie w sprawie sądownictwa, które zorganizuje Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) działające w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Na razie szczegóły spotkania trzymane są w tajemnicy. Z naszych ustaleń wiemy, że będą w nim uczestniczyć polscy i międzynarodowi eksperci prawni, którzy mają ocenić sytuację w Polsce.

Czytaj więcej

Aleksander Stępkowski: Jest szansa na debatę o sądownictwie

W spotkaniu mają wziąć udział m.in. przedstawiciele Sądu Najwyższego, środowisk sędziowskich, a także eksperci OBWE i naukowcy, lista nie jest jeszcze zamknięta. Z naszych informacji wynika, że na zaproszenie nie mogą liczyć media i politycy.

Na posiedzeniu mają zostać omówione kluczowe problemy polskiego sądownictwa w kontekście sporu o praworządność. Konkluzje mogą pomóc w zakończeniu tego konfliktu. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia w kontekście negocjacji w sprawie odblokowania środków w ramach KPO, które w nowej odsłonie wróciły na forum relacji Warszawa–Bruksela.

Udział w spotkaniu potwierdził już Sąd Najwyższy. – Rzeczywiście, ODIHR skierował do pierwszej prezes SN propozycję wzięcia udziału w takiej debacie. Propozycja spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony prof. Małgorzaty Manowskiej – potwierdza nam sędzia Aleksander Stępkowski, rzecznik SN.

Czytaj więcej

Małgorzata Paprocka: Okrągły stół nie jest wykluczony

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w spotkaniu może wziąć udział prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej Joanna Lemańska, która blisko współpracuje z ODIHR przy okazji wyborów.

Nie wiadomo, czy zaproszenia przyjmą też „starzy” sędziowie SN kwestionujący status nowych. Największe sędziowskie stowarzyszenia Iustitia i Themis na razie nic nie wiedzą o inicjatywie. – Żadne zaproszenie nie wpłynęło – mówi „Rzeczpospolitej” rzecznik Iustitii, sędzia Bartłomiej Przymusiński.

Także sędzia Waldemar Żurek z Themis nie słyszał o takim pomyśle. Pytamy, czy siadłby do okrągłego stołu.

– Tylko z tymi, którzy są decyzyjni, doprowadzili do kryzysu w wymiarze sprawiedliwości i mogą go odwrócić, czyli przedstawicielami Sejmu, rządu i prezydenta – stwierdza.

OBWE potwierdziła nam swoją inicjatywę, chociaż nie ujawniła szczegółów. – Będzie to spotkanie niepubliczne z ekspertami polskimi i międzynarodowymi – mówi nam Katya Andrusz, rzecznik ODIHR. – Praworządność jest kluczową częścią mandatu OBWE – Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. Pracujemy nad tym tematem w całym regionie.

Polska objęła przewodnictwo w OBWE na początku roku. Jej posiedzenie odbędzie się 1–2 grudnia w Łodzi. Ma w nim uczestniczyć kilkudziesięciu ministrów spraw zagranicznych państw członków organizacji.

Czytaj więcej

I Prezes SN: Zobaczymy, czy politycy w togach usiądą do okrągłego stołu