Věra Jourová wyraziła swą ocenę w czwartek w Parlamencie Europejskim, gdy na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) zapytano ją, czy polska nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy.

- Nie, nie wypełnia. Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji już powiedziała - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

Czytaj więcej

Jourová: ustawa Dudy nie spełnia kamieni milowych planu naprawczego

Jak informuje TVN24, rzecznik KE został w czwartek poproszony przez korespondenta tej stacji o komentarz do słów Jourovej.

- Nie rozpoczęliśmy jeszcze oceny polskich ustaw pod kątem kamieni milowych. Nie jesteśmy na tym etapie, by dokonywać takiej oceny, to dopiero przed nami. Dziś nie możemy więc powiedzieć, czy przepisy wypełniają kamienie milowe, czy też nie - zaznaczył Wigand.

Jednak dopytywany przez Sokołowskiego, na jakiej podstawie wiceszefowa KE wydała swoją opinię, rzecznik KE odpowiedział, że "według wstępnej oceny Komisji, nowe przepisy przyjęte przez Polskę, mające likwidować Izbę Dyscyplinarną, nie uchyliły kwestionowanych przepisów dotyczących sądownictwa".

- Szczególnie nie została usunięta przeszkoda, by właściwe sądy mogły z urzędu oceniać wymogi niezależności i ustanowienia przez prawo. Nie usunęły też przepisów, które kwalifikują taką ocenę z urzędu jako przewinienie dyscyplinarne - wyjaśnił Christian Wigand.

Jak dodał, KE podzieliła się tymi obserwacjami z Polską w ramach rozmów o implementacji KPO.

- Nie jest to jednak formalna ocena zgodności z kamieniami milowymi, gdyż nie jesteśmy jeszcze na tym etapie procedury. Polska nie przesłała wniosku o płatność z Funduszu Odbudowy, a porozumienie operacyjne, które jest warunkiem jakiejkolwiek wypłaty, nie zostało jeszcze uzgodnione - dodał Wigand.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM