Jak wynika z komunikatu u TSUE, celem wprowadzenia usługi streamingu jest umożliwienie obywatelom śledzenia przebiegu rozpraw na takich samych zasadach, jak gdyby byli na nich fizycznie obecni. Będzie więc można skorzystać z tłumaczenia symultanicznego w językach niezbędnych do prawidłowego przebiegu rozprawy.

Transmisja początkowo będzie obejmowała jedynie sprawy rozpoznawane przez wielką izbę TSUE, ale będzie prowadzona od początku posiedzenia, zgodnie z harmonogramem określonym w kalendarzu rozpraw.

Dostępne mają być również transmisje z rozpraw w sprawach rozpoznawanych przez wielką izbę, lecz w fazie pilotażowej tj. przez sześć miesięcy, będą one nadawane z przesunięciem czasowym. Rozprawy będzie można oglądać tego samego dnia od godz. 14:30 (w przypadku rozpraw porannych) lub następnego dnia od godz. 9:30 (w przypadku rozpraw popołudniowych). Nie będą one jednak dostępne w późniejszym terminie.

Celem transmisji jest umożliwienie obywatelom śledzenia przebiegu rozpraw na takich samych zasadach, jak gdyby byli na nich fizycznie obecni. Będzie więc można skorzystać z tłumaczenia symultanicznego w językach niezbędnych do prawidłowego przebiegu rozprawy.

Czytaj więcej

TSUE: nie można podważać prawa sądów do zadawania pytań TSUE