Poniedziałkowe nadzwyczajne zebranie przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych z całego kraju zwołała Krajowa Rada Sądownictwa. Powód? Zapowiadane reformy sądownictwa i nowelizacja ustawy o KRS. Spotkanie miało charakter roboczy i zamknięty dla mediów. Z relacji sędziów wynika, że przebiegało w gorącej atmosferze. Z pięciu uchwał podjętych przez ponad 250 uczestników wynika wprost, że sędziowie mają dosyć sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nie składają jednak broni. Tworzą własny samorząd i wzywają do nieposłuszeństwa wobec władzy.
Głos środowiska
W pierwszej z podjętych uchwał sędziowie chcą utworzenia forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego. Najpierw na 20 kwietnia prezesi sądów powszechnych mają zwołać zebrania sędziów i na nich wybrać przedstawicieli do udziału w forum. Każde zebranie sędziów sądu rejonowego może wybrać jednego przedstawiciela, sędziów sądu okręgowego – dwóch przedstawicieli, a sądu apelacyjnego – trzech. Wygląda na to, że sędziowie chcą utworzyć własny samorząd.
– Dokładnie tak jest – potwierdza sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. – Ma to być odpowiedź na to, co władza wykonawcza zgotowała sędziom. Po tym jak dojdzie do zmian w KRS, nie będzie to już instytucja nasza i do nas kierowana – mówi.
I to właśnie na powoływanym forum sędziowie mają mieć szansę zabierać głos i rzetelnie informować o tym, co w sądach się dzieje. Na tym nie koniec.
Są też plany wyłonienia sędziów odpowiedzialnych za kontakty z mediami, po jednym z każdego sądu, by zapewnić rzetelny przekaz informacji o aktualnym stanie sądownictwa i jego problemach.