Ukaranie zabójcy może się odwlec przez problem z neo-KRS

Proces o morderstwo Pawła Adamowicza może napotykać przeszkody. W składzie orzekającym jest sędzia z wadliwie powołanej KRS.

Publikacja: 12.01.2022 18:51

Agnieszka Kokoszczyńska

Agnieszka Kokoszczyńska

Foto: PAP/Jan Dzban

13 stycznia mijają trzy lata od zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Proces karny o to zabójstwo będzie się toczył przed tamtejszym Sądem Okręgowym. I choć trzy lata to sporo jak na przygotowanie procesu w sprawie zabójstwa udokumentowanego nagraniami kamer telewizyjnych, to wyrok może się odwlec jeszcze bardziej. Są bowiem zastrzeżenia do składu orzekającego.

Przewodniczącą składu będzie sędzia Aleksandra Kaczmarek, drugim sędzią Agnieszka Kokoszczyńska. I to właśnie jej mogą dotyczyć wątpliwości proceduralne. W 2020 r. została ona sędzią Sądu Okręgowego w Gdańsku na podstawie uchwały tzw. neo-KRS i nominacji prezydenta Andrzeja Dudy. Obecnie działająca Krajowa Rada Sądownictwa została zaś uznana za instytucję powołaną wadliwie, a co za tym idzie – uchwały dotyczące sędziowskich awansów nie mogą być prawnie skuteczne. Tak stwierdzały w ubiegłorocznych orzeczeniach trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Praw Człowieka.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem