Aktualizacja: 02.11.2024 19:39 Publikacja: 28.12.2021 15:12
Sędzia Paweł Juszczyszyn
Foto: PAP/Tomasz Waszczuk
Przypomnijmy, że sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w orzekaniu przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego 4 lutego 2020 roku. Od tamtej pory nie orzeka, mimo iż wielokrotnie wnosił do prezesa macierzystego Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego o przywrócenie do pracy. 20 grudnia Paweł Juszczyszyn został dosłownie na chwilę przywrócony do orzekania zarządzeniem wiceprezesa SR w Olsztynie, Krzysztofa Krygielskiego, który pełnił obowiązki prezesa po tym, jak upłynęła kadencja Macieja Nawackiego. Kilkadziesiąt minut później do olsztyńskiego sądu wpłynęło pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości informujące, że Maciej Nawacki został powołany na drugą kadencję na stanowisko prezesa sądu rejonowego. Nawacki od razu uchylił zarządzenie wiceprezesa Krygielskiego (dzień później został odwołany ze stanowiska wiceprezesa przez ministra Ziobrę). W efekcie Paweł Juszczyszyn nie orzeka od 693 dni, a jego uposażenie jest obniżone o 40 proc.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Do Sejmu wpłynął już projekt Lewicy wprowadzający dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Do pomysłu odniósł się we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.
Ustrojowa komisja kodyfikacyjna weźmie pod uwagę niektóre zalecenia Komisji Weneckiej dotyczące tzw. neosędziów – ustaliła „Rzeczpospolita”. Każdy z nich zostanie indywidualnie oceniony przez KRS i będzie mógł odwołać się do Sądu Najwyższego.
Projekt ustawy o ślepych pozwach wymaga doprecyzowania, aby walka z hejtem w internecie mogła być efektywna – wynika z opinii SN.
Były premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że nie przeprosi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara za przypisanie mu odpowiedzialności za śmierć żołnierza na polsko-białoruskiej granicy.
Prof. Adam Strzembosz nie w pełni uniósł rolę, jaką przypisała mu historia w 1989 roku. Jednak ocena prezydenta Andrzeja Dudy, że jest odpowiedzialny „za wpuszczenie komunistycznych sędziów” do III RP, wydaje się zbyt brutalna i surowa.
Przed władzą – poprzednią czy obecną – otworzy się droga do rządów autorytarnych. Nikt bowiem nie będzie już „umierał” za sędziów.
Rozwiązanie małżeństwa ma zarówno skutki osobowe, jak i majątkowe. Dlatego ustawodawca zdecyduje, kto poza sędzią może udzielić rozwodu.
Nie objęło swym władaniem związków niemałżeńskich, nie nadąża za potrzebami.
Nie ulega wątpliwości, że takie określenia jak ignoranci, karierowicze, cynicy to obraza, a może nawet zniewaga.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas