Opinia KRS do noweli postępowania przed sądami administracyjnymi

Są sądy dużo mniej obciążone i z dobrym dojazdem – pisze KRS w opinii do noweli postępowania przed sądami administracyjnymi.

Aktualizacja: 19.06.2018 08:55 Publikacja: 19.06.2018 08:45

Opinia KRS do noweli postępowania przed sądami administracyjnymi

Foto: Fotolia.com

Krajowa Rada Sądownictwa ma uwagi do przygotowanej przez rząd reformy postępowania przed sądami administracyjnymi. Nie podoba jej się m.in., że projekt znacząco rozszerza kognicję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Chodzi o sprawy wizowe – skargi od ostatecznych decyzji konsularnych. Zajmować się nimi ma tylko jeden sąd – WSA w Warszawie. W uzasadnieniu projektu, jak zauważa Rada, nie wspomina się o skutkach, jakie wywoła wprowadzenie takiej zmiany.

Z oceny skutków regulacji załączonej do projektu wynika, że przewiduje się rocznie około 1300 skarg na decyzje ostateczne konsula. Zwiększanie w sposób tak znaczący liczby spraw rozpoznawanych przez WSA w Warszawie, zauważa Rada, wydaje się całkowicie niezasadne i może istotnie ograniczyć możliwości rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Rada podkreśla, że projektodawca nie wziął pod uwagę, że warszawski sąd administracyjny jest najbardziej obciążonym sądem administracyjnym w Polsce. Wpływa do niego prawie 33 proc. spraw kontrolowanych przez sądy administracyjne. Ogółem w 2017 r wpłynęło do wszystkich wojewódzkich sądów administracyjnych 72 426 skarg, z czego 23 288 to skargi skierowane do WSA w Warszawie.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?