- Żaden akt prawny - ani prawo o ustroju sądów powszechnych, ani kodeks postępowania karnego, ani nawet Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Sędziów - nie zakazuje sędziemu dodatkowego wyjaśniania opinii publicznej treści i motywów wyroku, w którego wydaniu sędzia uczestniczył - pisze Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia w zajętym dziś stanowisku.
Podkreśla, że zasada milczenia poza salą rozpraw, uważana przez niektórych za obowiązującą sędziów, nie znajduje oparcia w prawie ani merytorycznego uzasadnienia. Stowarzyszenie wręcz sprzeciwia się tej ortodoksyjnej regule. Dodatkowe wyjaśnienie treści i motywów wydanego już wyroku przez tego sędziego, który w sprawie orzekał, ma charakter wykładni autentycznej - podkreślają sędziowie.
Takie zachowanie sprzyja właściwej edukacji prawnej społeczeństwa i zwiększa jego zrozumienie dla decyzji podejmowanych przez władzę sądowniczą. Dokonywane być powinno przy zachowaniu powagi i rzetelności stosownej do wymogów etyki zawodowej. Jakiekolwiek żądanie napiętnowania czy próba represjonowania sędziego Igora Tulei będą stanowiły naruszenie zasad, na których opiera się funkcjonowanie państwa prawa.