To tylko jeden z punktów uchwały podjętej jednogłośnie przez Krajową Radę Sądownictwa w związku z protestami. Rada odcina się od tych akcji i wytyka biorącym w nich udział niewłaściwe postępowanie.
Dziś drugi dzień akcji protestacyjnej prowadzonej pod hasłem dni bez wokand. Jutro protest przeprowadzą prokuratorzy. Tego dnia ci, którzy zdecydują się poprzeć żądania kolegów, nie będą prowadzić żadnych czynności procesowych.
Rada przypomina, że zgodnie z konstytucją sędzia nie może prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Stąd głębokie zaniepokojenie organizowanymi przez niektórych sędziów akcjami. W uchwale wymienia się periodyczne wyznaczanie dni bez wokandy oraz wzywanie do solidarnego wstrzymywania się od udziału w pracach komisji wyborczych.
Krajowa Rada Sądownictwa pisze o tym, że utrudnianie organizacji wyborów stanowi zagrożenie dla funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Może także pociągnąć za sobą konieczność dokonania zmian w prawie wyborczym, które pogorszą administrowanie procesem wyborczym, wypełniającym obecnie standardy wyznaczone przez Radę Europy.
Akcje protestacyjne mogą również nasuwać podejrzenie, że ze względu na sposób i formę stanowią obejście zakazu przynależności sędziego do związku zawodowego i zakazu prowadzenia strajku.